Site icon narod.hr

Rusija optužena za raspirivanje podjela u BiH usred rata u Ukrajini

Rusija

Foto: fah

Dok rat bjesni u Ukrajini, više od tisuću milja dalje u BiH promatrači upozoravaju da Rusija raspiruje žar separatizma koji bi mogao predstavljati probleme za duboko podijeljenu zemlju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od kraja rata koji je odnio oko 100.000 života između 1992. i 1995., Bosna i Hercegovina je podijeljena između muslimansko-hrvatske federacije i srpskog entiteta – poznatog kao Republika Srpska (RS).

No, raste strah da bi aranžman koji je desetljećima održavao mir u Bosni i Hercegovini mogao biti ugrožen, prenosi RTL Today.

Rusija je stoljećima njegovala duboke bratske veze sa Srbima

Čelnik bosanskih Srba Milorad Dodik, koji nije krio svoje divljenje i bliske veze s predsjednikom Vladimirom Putinom, sve je glasniji o svojim secesionističkim ciljevima, potez za koji se vjeruje da ima podršku Kremlja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Posljednju uzbunu zbog ove situacije uputio je američki demokratski senator Chris Murphy, koji je tijekom nedavne turneje po teritoriju zemalja članica bivše Jugoslavije upozorio na “vrlo zabrinjavajuće vrijeme za Bosnu i Hercegovinu”.

“Dok je Putin stjeran u kut, on će tražiti druga mjesta da pokuša ostvariti pobjede. A jedno od njih može biti i BiH”, rekao je za CNN.

> Velika Britanija sankcionirala Dodika i Cvijanović: Prijetnja su teško stečenom miru i potkopavaju Daytonski sporazum
> Dodik na slavlju pokazao što misli: ‘Pošto ovdje nema novinara – Živjela Srbija, živjela Rusija, živjela RS’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rusija je stoljećima njegovala duboke bratske veze sa Srbima – poduprte njihovim slavenskim i pravoslavnim naslijeđem, zajedno s njihovim čvrstim savezima tijekom svjetskih ratova 20. stoljeća.

Kontinuirana podrška RS Moskvi također je spriječila BiH da slijedi zapadne zemlje u sankcioniranju Rusiji

Intervenciju NATO-a na području bivše Jugoslavije 1990-ih – prvo u BiH, a kasnije protiv Srbije tijekom rata na Kosovu – Kremlj je dugo smatrao ponižavajućom provokacijom.

Od tada Rusija nastoji povećati svoj utjecaj na tlu kod bosanskih Srba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U izjavama koje su odražavale Putinovu retoriku uoči napada na Ukrajinu, veleposlanik Moskve u Sarajevu upozorio je da će “reagirati” ako BiH uđe u NATO. Veleposlanstvo je također upozorilo Zapad na manevre koji bi mogli destabilizirati Bosnu.

Moskva rutinski kleči na stubu međunarodnog visokog predstavnika u Bosni, mjesto stvoreno da nadgleda mirovne sporazume koji su okončali rat, dok poziva na ukidanje tog položaja.

Rusija se nedavno obrušila na “rastuće pokušaje prepisivanja principa” sporazuma “u korist EU-a i NATO-a i na štetu” bosanskih Srba.

Kontinuirana podrška RS Moskvi također je spriječila BiH da slijedi zapadne zemlje u sankcioniranju Rusiji nakon invazije na Ukrajinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U ožujku je glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg rekao da je Bosna među potencijalnim metama “još više intervencije” Rusije.

Potezanje konopa

“Ono što je jasno je da Rusija sada otvoreno prekida sa Zapadom u Bosni”, rekao je Florian Bieber, stručnjak za Balkan na Sveučilištu u Grazu u Austriji.

Zapadna “pasivnost” stvorila je nestabilnost u zemlji dopuštajući Dodiku da prijeđe nekoliko crvenih linija tijekom godina, dodao je Bieber.

“Balkan je prije svega destabiliziran odsutnošću EU”, što je omogućilo trećim stranama da uđu u kršenje, rekao je Srećko Latal, urednik regionalne mreže istraživačkog novinarstva Balkan Insight, za AFP.

“Posljedica je prisutnost Rusije i bilo kojeg drugog stranog utjecaja – Kine, Turske ili nekih zemalja Zaljeva”.

Ali nedavno, s Europom na rubu, Zapad se vratio u krilo.

Washington je u siječnju udario Dodika novim sankcijama, optužujući čelnika za prijetnju stabilnosti regije nakon što se povukao iz središnjih institucija zemlje, uključujući vojsku, pravosuđe i porezni sustav.

Ujedinjeno Kraljevstvo slijedilo je to u travnju, optuživši Dodika da “namjerno podriva teško stečeni mir u Bosni i Hercegovini” uz Putinovo ohrabrenje.

EU nije uvela sankcije, ali je gotovo udvostručila svoju vojnu prisutnost u Bosni kao “mjeru predostrožnosti”, kaže Anton Wessely, zapovjednik snaga EU u Bosni i Hercegovini.

‘Prirodni saveznik’

“Čini se da je ova ruska prijetnja doista natjerala Sjedinjene Države i EU da usvoje ozbiljniji pristup i razumiju situaciju u BiH i na ostatku područja bivše Jugoslavije”, rekao je Latal.

Desetljećima je Moskva njegovala vitalne odnose na Balkanu kako bi održala utjecaj u Europi, posebno u zemljama s velikim pravoslavnim stanovništvom poput Srbije, Crne Gore i Bosne i Hercegovine.

“Rusija ima dovoljno lokalne infrastrukture i lokalnih sljedbenika na cijelom području bivše Jugoslavije” da pokuša dodatno destabilizirati zemlju “ako to želi”, rekao je Latal.

U međuvremenu, tisuće ratnih veterana bosanskih Srba jasno su dali do znanja gdje su njihova odanost tijekom demonstracija u glavnom gradu RS Banja Luci ranije ovog mjeseca.

Umotan u crveno-plavu i bijelu zastavu RS-a, Aco Topić (69) rekao je da će dati život za Dodika, navodeći svoju ljubav “prema svojim principima”.

“Tko bi nam drugi mogao pomoći ako ne Putin”, rekao je držeći poster na kojem su Dodik, Putin i kineski predsjednik Xi Jinping.

“Rusija je naš prirodni saveznik i nikada nas neće izdati”, dodala je Danica Mičević, 54-godišnja državna službenica.

“Nije Rusija ta koja želi destabilizaciju ovdje, nego Zapad.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version