Nakon što je američki predsjednik Barack Obama rekao u petak da razmatra više vojnih opcija kako bi se pomoglo Malikiju u borbi protiv pobunjenika čiju je snagu ojačao rat u susjednoj Siriji, američki državni tajnik John Kerry rekao je kako američka pomoć Iraku, koju ta zemlja traži našavši se pod žestokim udarom islamskih ekstremista, ima smisla samo ako irački čelnici prevladaju duboke međusobne podjele, objavio je State Department.
Kerry je u telefonskom razgovoru s iračkim ministrom vanjskih poslova Hoshjarom Zebarijem istaknuo kako će “pomoć Sjedinjenih Država imati rezultata samo pod uvjetom da irački čelnici ostave po strani međusobne razlike i primjene koordiniran i učinkovit pristup u postizanju nacionalnog jedinstva kako bi pomaknuli zemlju prema naprijed i suočili se s prijetnjom ISIL-a”, navodi se u priopćenju.
Kerry je također pozvao Irak da ratificira rezultate parlamentarnih izbora provedenih 30. travnja i formira novu vladu ne ponavljajući dugo razdoblje nesuglasica kakvo je uslijedilo nakon izbora 2010. godine.
U međuvremenu, džihadisti Islamske države Iraka i Levanta (ISIL) nastavljaju ofenzivu.
Najmanje devet osoba ubijeno je u Bagdadu u eksploziji bombe postavljene uz cestu, dok je šest ljudi izgubilo život u napadu minobacačima na centar za novačenje civila u Halesu, sjeverno od Bakube.
Militantni islamisti pokreta koji se naziva Islamskom državom u Iraku i na Levantu – ISIL su u samo tri dana, od utorka do četvrtka, zauzeli su drugi po veličini irački grad Mosul te Tikrit i Kirkuk, kao i dijelove više provincija na sjeveru i istoku zemlje.
Čini se da se napredovanje sunita ISIL-a prema iračkoj prijestolnici Bagdadu usporilo, no vlada šiitskog premijera Nurija al-Malikija i dalje ima velikih razloga za zabrinutost. Iračke regularne snage se pripremaju na protuudar na sjeveru i u središnjem dijelu zemlje te su objavile plan obrane Bagdada.
Sve kaotičnije i nasilnije stanje na terenu u Iraku bivši posrednik UN-a Lahdar Brahimi pripisuje nezainteresiranosti međunarodne zajednice za Siriju. ISIL je, ističe, osim u Iraku, najaktivniji upravo u Siriji.
“To je dobro poznato pravilo: sukob tog tipa (u Siriji) nije mogao ostati zatvoren unutar granica jedne zemlje“, ocijenio je Brahimi i izrazio žaljenje što međunarodna zajednica “zanemaruje” sirijski problem i nije pomogla u njegovom rješavanju.
Glavni tajnik NATO-a Anders Fogh Rasmussen je kazao da za sada “ne vidi ulogu NATO-a u Iraku”.
SAD je u subotu poslao u Zaljev američki nosač zrakoplova potaknuvši očekivanja dodatne američke pomoći uz onu koja se odnosi na prodaju oružja i ograničenu vojnu obuku što Sjedinjene Države pružaju Iraku od povlačenja svojih snaga 2011. godine.
Američki dužnosnici, međutim, oklijevaju osigurati veću novu pomoć Iraku bez jamstava tamošnjih političara iz šijitske, sunitske i kurdske zajednice da mogu prevladati dugogodišnje međusobne podjele.
Tekst se nastavlja ispod oglasa