SAD je jedna od zemalja koje vjerojatno neće ispuniti globalne ciljeve smanjenja siromaštva i borbe protiv klimatskih promjena koje bi UN trebao usvojiti ovoga mjeseca, pokazala je studija objavljena u utorak.
Skandinavske zemlje Švedska, Norveška, Danska i Finska imaju najveće šanse ispuniti predložene Ciljeve održivog razvoja (SDGs), paket ciljeva koje bi trebalo ispuniti u roku od 15 godina, a koji sežu od ukidanja gladi do poticanja školovanja, kaže se u studiji njemačke zaklade Bertelsmann Stiftung koja promiče društvenu odgovornost.
Ono što SAD-u ne da naprijed su jaz između bogatih i siromašnih, potrošačko ponašanje i problemi u vezi sa zaštitom okoliša. Ta država proizvodi više nego dvostruko više otpada po glavi stanovnika od najbolje rangiranih zemalja, upozoravaju stručnjaci.
SAD, ipak, imaju visoki BDP, razmjerno čist zrak i razvijeno stanovanje, što će pridonijeti postizanju nekih globalnih ciljeva, ističe se u studiji.
Brojne industrijske zemlje možda neće ispuniti 17 ciljeva koje bi 193 države trebale usvojiti na UN-ovu summitu od 25. do 27. rujna zbog nejednakosti te problema povezanih s energijom i okolišem, zaključuju stručnjaci.
Najniže rangirane nacije su SAD, Grčka, Čile, Mađarska, Turska i na posljednjem mjestu Meksiko.
Na prvom je mjestu Švedska s niskom razinom ispuštanja stakleničkih plinova i visokom stopom zaposlenosti, a slijedi je Norveška koja također ispušta malo stakleničkih plinova i financijski značajno pridonosi zemljama u razvoju, kaže se u studiji.