Salopeka su oteli džihadisti iz Libije, imali su krticu u francuskoj tvrtki

Hrvatska još nije dobila službenu potvrdu o smrti Tomislava Salopeka, no arapski mediji analiziraju detalja koji su se pojavili u slučaju otmice i pogubljenja. To je najdetaljnije donijela saudijska satelitska postaja TV Al Arabiya, koja je na svom portalu Al Arabiya.net objavila do sada nepoznate detalje, a koje prenosi Večernji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što su sve saznali?

Potvrđena je njihova sumnja kako je Salopeka zapravo otela, ali i pogubila, libijska islamistička teroristička organizacija Jamaat Ansar al-Sunna u Libiji (pristaše sunita) koja pronosi istu ideologiju kao i ISIL.

Ono što se do sada nije znalo jest kako su odmah bile pregledane i sve snimke nadzornih kamera koju su bile na potezu kretanja Salopeka, kao i na mjestu otmice, što je pomoglo u brzom otkrivanju automobila sa svim osobnim stvarima T. Salopeka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Posebno je čudno kako je otet državljanin koji nije imao posebnu pratnju ni zaštitu, dok su svi ostali strani radnici u toj kompaniji bili zaštićeni, pa to navodi na pomisao kako su imali pomagače unutar francuske kompanije CGG za koju je Salopek radio.

Ekspert za sigurnost, Egipćanin Khaled Okasha za Al Arabiyu tvrdi da je Tomislav, prije mjesec dana otet u mjestu u kojem nema pripadnika tzv. Islamske države, što potvrđuje da otmičari nisu bili pripadnici ISIL-a ni egipatski državljani, navodi Večernji list.

“Na temelju opsežne i detaljne istrage koju je obavila egipatska obavještajna služba, zaključili smo da su otmicu izveli pripadnici Jamaat Ansar al-Sunna iz Libije koji usko surađuju s terorističkom skupinom tzv. Islamske države. Njihove sumnje potvrdio je i jedini video u kojem su pripadnici ISIL-a prikazali Tomislava kako kleči i čita poruku napisanu na papiru, na kojem je, nakon detaljne analize, vidljiv glatki pustinjski pijesak kakvog ima samo na području Libije. Ono što možemo primijetiti na snimkama, što također ide u prilog tvrdnji da Salopeka nije otela skupina ISIL-a, već Jamaat Ansar Al-Sunna, jest i razlika u snimkama ranijih egzekucija. Naime, na svim snimkama koje je ISIL do sada objavio uz zarobljenika je stajao egzekutor maskiran od glave do pete u crnome, nalik na nindžu, dok je talac bio u novom narančastom kombinezonu identičnom onome koje nose zatvorenici u Guantanamu. U slučaju Salopek egzekutor je bio u vojnoj maskiranoj uniformi, a Tomislav je nosio izblijedjeli radnički kombinezon, što je također dokaz da su otmičari bili pripadnici druge skupine islamističke terorističke organizacije”, navode.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Smatraju i kako teroristima nije cilj doista bila razmjena ili otkupnina jer su dugo čekali s objavom videa, a i u zatvorima nema žena pripadnica ISIL-a, te nikad nisu dali popis imena žena za koje su tražili razmjenu.

“Sve to dokazuje kako je ta otmica bila samo dio propagande kojom teroristi žele pokazati svijetu da je Egipat nesigurna zemlja. Cilj te otmice nije bila razmjena, već zastrašivanje stranih turista i investitora. Naime, objavljivanje videa došlo je u vrijeme kada je egipatski predsjednik Abdel Fattah Al Sisi izjavio kako je Egipat sigurna zemlja”, smatra Okasha.

Kaže i kako je na snimkama uz Tomislava bila zastava ISIL-a zato da zavara egipatske službe koje su pokrenule akciju širih razmjera na području Sinaja u potrazi za otetim Hrvatom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

MUP je potvrdio kako je hrvatski državljanin Tomislav Salopek isti dan kada je i otet prebačen u drugu zemlju, po svemu sudeći Libiju, gdje islamisti imaju jako uporište. Na teritoriju Egipta nije nađen trag otetom Tomislavu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.