Skupina dobitnica Nobelove nagrade za mir pozvala nuklearne sile da usvoje sporazum o zabrani atomskog oružja

Foto: fah

Čelnica skupine koja je ove godine osvojila Nobelovu nagradu za mir pozvala je u nedjelju nuklearne zemlje da usvoje UN-ov Sporazum o zabrani nuklearnog naoružanja kako bi se spriječio “naš kraj”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odbor za dodjelu Nobelove nagrade ove je godine Nobelovu nagradu za mir dodijelio Međunarodnoj kampanji za ukidanje nuklearnog oružja (ICAN).

ICAN je Nobelovu nagradu dobio za 10-godišnju kampanju ukidanja atomskog oružja. Izabran je između 318 kandidata.

ICAN je koalicija 468 nevladinih organizacija iz više od 100 zemalja. Bori se za provedbu UN-ova Sporazuma o zabrani nuklearnog oružja, koji su u srpnju usvojile 122 države. Da bi stupio na snagu, ratificirati ga mora 50 država, a do sada su to učinile samo tri – Sveta Stolica, Tajland i Gvajana. Sporazum nisu potpisale niti bi se odnosio na bilo koju državu koja već ima nuklearno oružje. Beatrice Fihn, izvršna direktorica ICAN-a, pozvala ih je da to učine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“To pruža izbor. Izbor između dva moguća kraja: kraja nuklearnog oružja ili našeg kraja”, kazala je Fihn u svom govori na svečanosti dodjele Nobelove nagrade za mir u Oslu.

“Sjedinjene Države, izaberite slobodu umjesto straha. Rusijo, izaberi razoružanje umjesto razaranja. Britanijo, izaberi vladavinu zakona umjesto represije”, dodala je ona i zatim pozvala Francusku, Kinu, Indiju, Pakistan, Sjevernu Koreju i Izrael da učine isto.

Vjeruje se da Izrael posjeduje nuklearno oružje iako to nije potvrdio niti zanijekao.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Trenutak panike ili nemarnosti, pogrešno izrečena ili interpretirana izjava ili povrijeđen ego mogu nas lako dovesti do razaranja cijelih gradova”, dodala je.

“Proračunata vojna eskalacija može dovesti do nasumičnih masovnih ubojstva civila”.

Fihn je održala izlaganje zajedno sa Setsuko Thurlow, 85-godišnjakinjom koja je preživjela napad na Hiroshimu 6. kolovoza 1945, i sada je aktivistkinja ICAN-a. Thurlow se prisjetila napada na Hirošimu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sjedinjene Države, Britanija i Francuska poslale su na svečanost dodjele Nobelove nagrade za mir diplomate nižeg ranga, što je Fihn nazvala “nekom vrstom prosvjeda”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.