Site icon narod.hr

Slučaj terorističkog napada u Zvorniku pokazao da je počinitelj osoba koja nikada nije bila u Siriji i Iraku

Sarajevo, 28.04.2015 - Napadaè na policijsku postaju u Zvorniku u istoènoj Bosni u kojoj je ubijen jedan policajac a ranjena su dva je Nerdin Ibriæ iz Tuzle roðen 1991. u Sapni, izjavio je u ponedjeljak naveèer ministar unutarnjih poslova Republike Srpske Dragan Lukaè novinskoj agenciji Srna. Arhivska fotografija, ilustracija prikazuje pripadnike srpske specijalne policije. foto FaH/ ds

Sve masovnije pridruživanje terorističkim skupinama diljem svijeta opasnost je s dugoročnim posljedicama na koju se mora već danas odgovoriti, ocjena je sudionika međunarodne konferencije pod nazivom “Strani teroristički borci – izazov za jugoistočnu Europu” koja je pod pokroviteljstvom Ministarstva sigurnosti BiH i OESS-a u srijedu održana u Sarajevu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Konferencije je okupila stotinjak sudionika iz međunarodnih te nevladinih organizacija kao i tijela vlasti država regije izravno ugroženih odlaskom njihovih državljana na ratišta u inozemstvu, poglavito na ona u Siriji i Iraku.
Voditelj miisje OESS-a u BiH Johnatan Moore kazao je kako je međunarodna zajednica sve odlučnija suprotstaviti se ovoj prijetnji u čemu je spreman sudjelovati i OESS, posebice kroz sudjelovanje u razvoju strategije za borbu protiv ovakve opasnosti uz poštivanje zakona i ljudskih prava.

“O ovome je jako važno razgovarati na regionalnoj razini”, kazao je Moore.
Jedan od odgovora, po njegovu sudu, je jačanje obitelji i društvene umreženosti, posebice kada je riječ o mladim ljudima.

“Teroristička prijetnja postoji svugdje”, kazao je Moore podsjećajući kako se u slučaju terorističkog napada na policijsku postaju u Zvorniku pokazalo da je počinitelj osoba koja nikada nije bila u Siriji i Iraku”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zamjenik ministra sigurnosti Bosne i Hercegovine Mijo Krešić kazao je kako je ovo “na žalost, top tema no okolnostima se mora prilagoditi”.

Kazao je kako je za njegovu zemlju posebice zabrinjavajuće to što se razmjerno veliki broj njenih državljana u kratkom roku odlučio pridružiti terorističkoj organizaciji Islamska država (IS).

“Među njima je najviše mladih osoba a zabrinjava i to što u zone sukoba vode cijele obitelji, čak i malodobnu djecu”, kazao je Krešić.
Osim što doprinose ostvarivanju ciljeva koje promiču terorističke ideologije takve osobe sigurnosna su prijetnja i za zemlje iz kojih odlaze kada se jednom u njih vrate, istaknuo je zamjenik ministra sigurnosti BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pojasnio je kako se unutar te zemlje poduzimaju dodatne mjere jačanja sigurnosnog i obavještajnog sektora te zaštite osjetljive infrastrukture kao i preventivno djelovanje a izravni rezultat te to što su pred sudovima u BiH već pokrenuti pravosudni postupci u tri predmeta protiv ukupno sedamnaest osoba.
Podsjećajući kako je u utorak Sud BiH izrekao prvu presudu za pokušaj pridruživanju IS-u Krešić je kazao kako je i to dokaz odlučnosti vlasti u BiH da zajedno s drugim državama odgovori na ovaj globalni izazov.
“Ranije smo taj problem gurali pod tepih a on nas je sada sustigao. Ako je novačenje tih osoba trajalo godinama, godinama će trajati i njihova deradikalizacija”, kazao je Krešić.

Direktor Središta za sigurnosnu suradnju jugoistočne Europe (RACIVAC) Branimir Mandić kazao je kako rezolucija Vijeća sigurnosti UN 2178 pruža osnov za zajedničko međunarodno djelovanje.

“Niti jedna država ne može sama odgovoriti na ovaj problem”, upozorio je Mandić.
Među mjerama na koje je ukazao su učinkovitije regionalne kontrole granica uz moguće oduzimanje putovnica i uskraćivanje viza kako bi se spriječio odlazak na strana ratišta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ocijenio je važnim i razmjenu obavještajnih informacija o financijskim transakcijama a izazov je i korištenje interneta i društevnih mreža koje služe za novačenje potencijalnih terorista.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version