Site icon narod.hr

Srbija: Ne može nas se ucjenjivati da se odreknemo Kosova

Srbija ima ozbiljne primjedbe na nacrt poglavlja 35 pregovaračke platforme o članstvu u Europskoj uniji i on je za Srbiju neprihvatljiv i to će, uz zahtjev Kosova za članstvo u UNESCO-u, biti jedna od tema nastavka dijaloga Prištine i Beograda u Bruxellesu, poručio je direktor ureda srbijanske vlade za Kosovo Marko Đurić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ovaj nacrt za nas nije prihvatljiv”, izjavio je Đurić za RTS, ocijenivši kako bi bilo “veoma teško zamisliti dijalog i europske integracije” ako se Beograd ucjenjuje.

“Nitko tko ucenjuje Beograd ne treba računati s tim da će biti bilo što pozitivno postići, jer nas sto samo ujedinjuje kao kao narod i kao državu”, rekao je Đurić.

Istodobno, beogradski tisak danas tvrdi kako “prijedlog nacrta pregovaračke platforme za poglavlje 35 vodi k tome da se Srbija odrekne svih elemenata državnosti na Kosovu”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Europska unija neće od Srbije tražiti da izravno prizna neovisnost Kosova

Prema saznanjima Večernjih novosti, Europa od Srbije neće izravno tražiti da prizna neovisnost Kosova, ali je “jedna od zamki da se odredi granica prema Kosovu i Metohiji”.

List navodi da je srbijanski premijer Aleksandar Vučić tu verziju dokumenta koji se navodno priprema u uredu europskog povjerenika za proširenje i susjedsku politiku Johanhesa Hahna nazvao “groznim papirom”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Večernje novosti tvrde kako je u tom dokumentu “u velikoj mjeri preslikan model sporazuma dvije Njemačke – dvije potpuno neovisne države koje se međusobno ne priznaju”.

Srbija nije otvorila nijedno pregovaračko poglavlje

Od Srbije se navodno traži da pristane na sve ono što, po tumačenju Europske komisije, proizlazi iz točke 14. Bruxelleskog sporazuma Beograda i Prištine u kojoj je istaknuto kako se “dvije strane obvezuju da neće jedna drugu blokirati, niti poticati druge da blokiraju europske integracije druge strane”.

Beograd i Priština su pod pokroviteljstvom EU-a 19. srpnja 2013. godine u Bruxellesu potpisali sporazum koji je bio preduvjet za napredak Srbije u eurointeragcijskom procesu i službeno otvaranje pregovora Srbije s EU 21. siječnja 2014. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Srbija, međutim, nije dosad otvorila nijedno pregovaračko poglavlje, a prema posljednjim službenim najavama europskih dužnosnika moguće je da će se to dogoditi prije kraja ove godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version