Srbija: Zbog presude Ivanoviću preispitati dijalog s Kosovom

Foto: fah

Srbijanski dužnosnici oštro su u četvrtak reagirali na presudu za ratne zločine Oliveru Ivanoviću, jednom od vođa kosovskih Srba, a šef ureda srbijanske vlade za Kosovo Marko Đurić ocijenio je da izricanje presude nije motivirano pravom, već politikom, poručivši kako je vrijeme da Beograd preispita svoje sudjelovanje u pregovorima s Prištinom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Đurić je, nakon što je Ivanović pred Osnovnim sudom u sjevernom dijelu Kosovske Mitrovice nepravomoćno osuđen na devet godina zatvora zbog zločina nad albanskim civilima 1999. godine, izjavio da je ta presuda “skandalozna” te da je to “politička poruka Srbiji” i način da se cijela država ponizi.

Šef srbijanske vlade za Kosovo kazao je u izjavi za Radio-televiziju Srbije (RTS) kako se osuđujućom presudom predstavnici Prištine pokušavaju namamiti na nastavak dijaloga s Beogradom te da se stvara “umjetna politička ravnoteža” uoči najavljenog formiranja tribunala za ratne zločine paravojne Oslobodilačke vojske Kosova (OVK) nad Srbima.

Đurić drži kako Priština istodobno ne provodi nijedan segment dosadašnjih dogovora s Beogradom iz briselskog sporazuma te da je zato sada vrijeme da se srbijanska vlada i premijer izjasne o novonastaloj situaciji. “Ovo je crvena crta koja nam ukazuje da se upitamo treba li nastaviti dalje i kako”, rekao je Đurić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Potpredsjednik vlade i ministar trgovine i turizma Rasim Ljajić kazao je kako je “šokiran osuđujućom presudom” te je ocijenio da ona može utjecati “na ukupnu atmosferu koja se stvara na Kosovu”. Po Ljajićevoj ocjeni, ozračje aktualnih srpsko-albanskih odnosa na Kosovu sigurno će biti pogoršano. “Ovo je presuda koja je prije politički nego pravno motivirana. Imamo prava vjerovati u to”, rekao je Ljajić ocijenivši “nespojivim” presudu za ratne zločine s onim što je Oliver Ivanović radio kao politički dužnosnik u dosadašnjem rješavanju srpsko-albanskih odnosa i ukupnog kosovskog problema.

Ministar rada i socijalne skrbi Aleksandar Vulin ocijenio je presudu Oliveru Ivanoviću kao “silovanje pravde” ocijenivši da ona ne može postati pravomoćna te da je riječ o nastavku prakse po kojoj “pravo uvijek ustukne pred politikom”. Vulin drži nemogućim da je Ivanović osuđen kao ubojica, a da ga niti jedan svjedok nije izravno doveo u vezu s ubojstvima niti potvrdio d se “nalazio tamo” gdje su zločini počinjeni.

Odvjetnik Božo Prelević, doministar policije u prijelaznoj vladi nakon demokratskih promjena u Srbiji 2000. godine, ukazao je na činjenicu da je Ivanović, kao politički akter srpske zajednice na Kosovu, osuđen upravo uoči najavljenog osnivanja Specijalnog suda za ratne zločine na Kosovu. On očekuje da će presuda Ivanoviću dodatno potaknuti tenzije i “uzburkati strasti” na Kosovu istodobno ocijenivši kako ona ukazuje na ranije sumnje da u slučaju Ivanović nema dovoljno dokaza za težinu djela koja mu je stavljena na teret. “Ako je sud u Kosovskoj Mitrovici, koji ima međunarodni sastav sudaca, zaključio da je Ivanović kriv bez ikakvih dokaza, a događa se i tako nešto, onda je to sramota za međunarodno pravosuđe na Kosovu”, rekao je Prelević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međunarodno vijeće EULEX-a u četvrtak je u Osnovnom sudu u Kosovskoj Mitroici nepravomoćno osudilo Olivera Ivanovića na devet godina zatvora zbog ratnih zločina nad civilima, a njegovu četvoricu suoptuženika oslobodilo krivnje. Ivanović je uhićen u siječnju 2014. godine i do izricanja presude proveo je 20 mjeseci u istražnom zatvoru i kućnom pritvoru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.