Subašić od Clintona zatražila deklasifikaciju dokumenata o Srebrenici

Srebrenica, 19.7.2015. - U subotu se obilježava 20. godišnjica od genocida u Srebrenici. Na fotografiji muškarci i djeca u molitvi iznad lijesova s posmrtnim ostacima žrtava srebrenièkog masakra. foto HINA / Tomislav PAVLEK / mm

Predsjednica Udruge “Akcija majki enklava Srebrenice i Žepe” Munira Subašić u subotu je u kratkom razgovoru prilikom dolaska Billa Clintona na svečanost obilježavanja 20. godišnjice srebreničkog genocida od bivšeg američkog predsjednika zatražila otkrivanje nekolicine klasificiranih dokumenata u posjedu američke administracije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Riječ je o trima dokumentima. Prvi je dokument o telefonskim razgovorima između političkih i vojnih dužnosnika bosanskih Srba i Srbijanaca iz 1995., kad je Clinton bio predsjednik. Osobito je u pitanju razdoblje prije pada zaštićene zone Srebrenice i genocida koji je uslijedio.

Dijelovi tih presretnutih razgovora objavljivani su u prošlosti u tisku, ali nisu bili relevantni jer je bila riječ o razgovorima između (bivšeg srbijanskog predsjednika Slobodana) Miloševića i članova njegove obitelji 1995., stoji u priopćenju koje je novinarima podijelio organizator obilježavanja godišnjice genocida u Srebrenici.

Subašić je od Clintona zatražila da se otkriju presretnuti razgovori vezani uz Srebrenicu i istočnobosanske enklave u razdoblju od najmanje lipnja 1995. do sredine srpnja iste godine, osobito oni između Miloševića i bivšeg zapovjednika bosanskosrpskih snaga Ratka Mladića, Miloševića i bivšeg načelnika generalštaba Vojske Jugoslavije Momčila Perišića, te Mladića i Perišića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Drugi dio dokumenata čije je otkrivanje zatražila Subašić su dokumenti koji se odnose na BiH u razdoblju između 20. lipnja i 11. srpnja 1995., što je, kako se navodi u priopćenju, jedino razdoblje za koje nije deklasificiran niti jedan dokument.

Podsjeća se, da je Clintonova digitalna knjižnica objavila vrlo važne deklasificirane dokumente o BiH nastale tijekom Clintonovog mandata, ali ni jedan iz navedenog razdoblja.

U priopćenju se podsjeća da je u kolovozu 1995. tadašnji američki potpredsjednik Al Gore upozorio europske članove Kontaktne skupine da Milošević “apsolutno nije prijatelj Zapada” pročitavši im prijepis presretnutog telefonskog razgovora između Mladića i Miloševića tijekom događaja u Srebrenici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U ime svoje Udruge Munira Subašić od bivšeg američkog predsjednika zatražila je da zajamči da i taj razgovor bude deklasificiran što je prije moguće, barem do kraja ove godine.

Stojeći u špaliru za doček izaslanstava uoči početka komemoracije Subašić je Clintonu, koji je u Srebrenici dočekan ovacijama tisuća okupljenih građana, predala poklon uz riječi – “ovo je poklon za vašu gospođu, ako Bog da buduću predsjednicu”.

Među osobama koje su dočekivale izaslanstva bila je i predsjednica Udruge “Majke Srebrenice” Hatidža Mehmedović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Kad nam već niste mogli pomoći 1995., pomozite nam sada”, kazala je bivšem američkom predsjedniku Hatidža Mehmedović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.