Suci Vrhovnog suda SAD-a koji su bili protiv ‘homoseksualnog braka’: Ovo je ‘čin volje’, ‘pravosudni udar’ i ‘nema nikakve veze s Ustavom’

epa04820868 The North Portico of the White House is illuminated with rainbow colors in recognition of the Supreme Court decision regarding same-sex marriage, in Washington DC, USA, 26 June 2015. The Supreme Court ruled 5-4 that the Constitution gives same-sex couples the right to marry and that states may not reserve the right to only heterosexual couples. EPA/MICHAEL REYNOLDS

Donoseći odluku u vrlo značajnoj sudskoj presudi Vrhovni sud SAD-a je presudio kako su zabrane “istospolnog braka” u ustavima i zakonima saveznih država protivne Ustavu SAD-a, čime SAD uvodi novo ljudsko pravo, a zagovornicima prava LGBT osoba sud je omogućio pobjedu koja je sve donedavno smatrana nezamislivom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

5 sudaca glasalo je za ovu odluku, 4 je bilo protiv. Sudac Anthony Kennedy napisao je mišljenje umjesto svih drugih liberalnih sudaca, dok je svaki od konzervativnih sudaca svoje protivno mišljenje napisao samostalno, pa donosimo njihova mišljenja.

Roberts: Odluka je čin volje, ne pravna presuda

Glavni sudac John Roberts u svom je mišljenju napisao kako ova odluka “nema nikakve veze s Ustavom“. “Ako ste jedan od mnogih Amerikanaca, nebitno koje seksualne orijentacije, koji podržava pravo na “istospolni brak”, svakako možete proslaviti današnju odluku suda. Proslavite ostvarenje vašeg željenog cilja. Proslavite priliku za novi oblik izražavanja predanosti partneru. Slavite dostupnost novih materijalnih pogodnosti za istospolne parove. Samo nemojte danas slaviti američki Ustav. Jer Ustav s ovim nema nikakve veze“. Tako je jasno dao do znanja da većinska odluka liberalnih sudaca nema nikakve utemeljenosti u američkom Ustavu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Za one koji vjeruju u vladavinu zakona, a ne ljudi, pristup je duboko obeshrabrujuć. Odluka je čin volje, ne pravna presuda. Nema temelja u Ustavu. Većina se odrekla sudskog opreza i čak niti ne glumi poniznost, nego se oslanja na želju za promjenom društva prema “novom pogledu” u “prirodu nepravde”, poručio je.

Scalia: Zapanjuje oholost prisutna u ovom pravosudnom udaru

“(Većina) mišljenja je umotana u stilu koji je pretenciozan onoliko koliko je sadržaj egoističan. Jedno je podudarno ili različito mišljenje koje sadrži ekstravagantne, čak glupe ekstravagantne misli i izraze, a drugo kada se radi o službenom mišljenjusuda. Stvari sadržane u ovom mišljanju umanjuju ugled ovoga suda kada je u ptanju jasno razmišljanje i trijezne analize. Sadržaj današnje odluke za mene osobno nema presudnu važnost, no ono što zapanjuje je oholost prisutna u ovom pravosudnom udaru”, navodi sudac Antonin Scalia.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Thomas: Sloboda i dostojanstvo bi trebali biti zaštićeni od države

Sudac Thomas smatra: “Naš Ustav, kao i Deklaracija o neovisnosti prije toga, počiva na jednostavnoj istini. Sloboda, da ne spominjem dostojanstvo, je nešto što bi trebalo biti zaštićeno od države. Ova odluka baca sjenu na tu istinu. U svojoj žurbi da postignu željeni rezultat većina stvari je usmjerena na “pravedan postupak” da bi se dobila materijalna prava, a zanemaruje se razumijevanje slobode koju štiti i narušava načela na kojima je ovaj narod osnovan. Odluka će imati neprocjenjive posljedice za naš Ustav i društvo.”

Alito: Uzurpira se ustavno pravo naroda na odluku

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Odluka uzurpira ustavno pravo naroda da odluči hoće li zadržati ili izmijeniti tradicionalno razumijevanje braka. Odluka će također imati druge važne posljedice. Koristit će se za omalovažavanje Amerikanaca koji ne žele pristati na to. Većina uspoređuje tradicionalni brak sa zakonima kojima je uskraćena ravnopravnost Afroamerikancima i ženama. Implikacije ovog će biti iskorišteno od strane onih koji su odlučni da unište svaki trag neslaganja”, smatra sudac Alito.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.