Švicarska ima sve većih problema s međusobnim obračunima migranta: ‘To izgleda kao urbani gerilski rat’

epa05682606 Policemen secure the area while forensic workers do their job in front of the Islamic center after a shooting in Zurich, Switzerland, 19 December 2016. Three people were injured at the shooting near Zurich's main railway station. According to the police, the attackers are still on the run. EPA/ENNIO LEANZA

Prošlog je tjedna ženevska policija morala u nekoliko navrata intervenirati kako bi okončala ulične borbe između dvije skupine maloljetnih migranata, kako u Ženevi, tako i u susjednoj Francuskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međutim, nije riječ o izoliranim slučajevima jer se radi o stanovnicima takozvanih četvrti u “nepovoljnom položaju” koje imaju veliku migrantsku populaciju.

Mladići u dobi od 13 do 14 godina iz grada Annemasse u Francuskoj i regije Vernier i Lignon koji su dio Ženevskog kantona, organizirali su masovne tučnjave koje su dovele do nekoliko uhićenja. Policija je zaplijenila oružje poput boksera i molotljevih koktela, prenosi švicarski portal 20min.ch.

Ženevske policijske snage morale su intervenirati tri puta tijekom sličnih incidenata gdje su se grupe gađale kamenjem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“S obzirom na broj sudionika, to izgleda kao urbani gerilski rat koji se periodično ponavlja”, istaknuo glasnogovornik policije Alexandre Brahier.

Ostali incidenti pokazuju da to nisu izolirani događaji. Naime, 24. siječnja migrantski tinejdžeri posvađali su se u centru grada nakon koncerta, što je Ženevu ostavilo u šoku. Prošlog listopada, skupina mladih ljudi pobunila se u blizini Ženevske zračne luke i bacala kamenje na policiju.

Ženevski novinar Alimuddin Usmani naglašava: “Ženevski kanton ima manje od 500.000 stanovnika, a prima više zahtjeva za azil godišnje od cijele Češke. Podnositelji zahtjeva uglavnom su Afrikanci iz ugroženih područja, što predstavlja mnoge strukturne probleme”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema statističkim podacima kantonske vlade u Ženevi, građani Eritreje u posljednjih deset godina činili su trećinu svih podnesenih zahtjeva za azil,dok drugu najveću skupinu čine Afganistanci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.