Site icon narod.hr

Svijet poziva na smirivanje krize u Zaljevu

Foto: FaH

Iz svijeta stiže sve više poziva na smirivanje situacije između Katara i Saudijske Arabije i njezinih saveznika, a zemlje u Zaljevu na “jedinstvo” je pozvao i američki predsjednik Donald Trump nakon što je prvo podržao izolaciju Katara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kuvajt, koji nije prekinuo veze s Katarom, pokušava posredovati u krizi. Kuvajtski emir posjetio je Saudijsku Arabiju i sastao se s kraljem Salmanom kazavši da je u razgovoru “iskazan zajednički interes za potporu dobrom funkcioniranju” Vijeća za suradnju u Zaljevu (GCC), prenosi u srijedu agencija Kuna.

Uspostavljeno 1981., Vijeće, koje okuplja sunitske monarhije koje nadziru trećinu svjetskih zaliha nafte, čini šest zemalja – Saudijska Arabija, Bahrein, Katar, Ujedinjeni Arapski Emirati, Kuvajt i Oman. Oman je u ovoj krizi neutralan.

Mauritanija se pridružila Saudijskoj Arabiji, Bahreinu, Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Egiptu, Jemenu i Maldivima, koji su u ponedjeljak prekinuli sve odnose s Katarom optužujući ga da “podržava terorizam”, što se pretvorilo u najveću diplomatsku krizu u toj regiji zadnjih godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trump je u utorak izazvao pomutnju ustvrdivši u nizu poruka na Twitteru da Rijad i saveznici imaju pravo izolirati Katar zbog njegove uloge u financiranju islamističkog ekstremizma i da je to možda “početak kraja strahote terorizma”.

Trump je svojim izjavama doveo u pitanje budućnost velike američke baze Al Udeid, u katarskoj pustinji, koja ima ključnu operativnu ulogu u borbi protiv Islamske države u Siriji i Iraku.

No, nekoliko sati poslije uslijedio je zaokret i Trump je istaknuo da je “ujedinjeno Vijeće za suradnju u Zaljevu ključno za pobjedu nad terorizmom i promicanje stabilnosti u regiji”, u telefonskom razgovoru sa saudijskim kraljem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njemački ministar vanjskih poslova Sigmar Gabriel optužio je Trumpa da raspiruje sukobe na Bliskom istoku.

“Takva ‘trumpizacija’ odnosa u regiji ionako sklonoj krizama posebno je opasna”, rekao je, kritizirajući nove velike ugovore o nabavi vojne opreme između Washingtona i Rijada.

Francuska i Rusija jako su zabrinute zbog razvoja krize.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U telefonskom razgovoru s katarskim emirom, šeikom Tamimom ben Hamadom Al-Tanijem, francuski predsjednik Emmanuel Macron izrazio je spremnost poduprijeti “sve inicijative koje bi išle u prilog smirivanju situacije”.

Njegov ruski kolega Vladimir Putin pozvao je pak katarskog emira na dijalog.

Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan, čija zemlja ima dobre partnerske odnose s Katarom, ocijenio je da “sankcije protiv Katara” “nisu dobre”.

Američki CNN prenio je da su ruski hakeri odgovorni za informatički napad na katarsku novinsku agenciju potkraj svibnja zbog čega je agencija, po tvrdnjama Dohe, prenijela lažni intervju s emirom Tamimom o osjetljivim pitanjima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rusija je time htjela izazvati podjele između SAD-a i njegovih saveznika, tvrdi CNN pozivajući se na američke istražitelje. FBI sudjeluje u istrazi tog slučaja, a rezultati bi mogli biti objavljeni ovaj tjedan u Dohi. Kremlj odbacuje te optužbe kao neutemeljene.

Raskid odnosa s Katarom uključuje suspenziju zračnog prometa, zatvaranje kopnenih i morskih granica te zabranu prelijetanja katarskim zrakoplovnim kompanijama kao i ograničenja kretanja ljudi. Katarski državljani, turisti ili oni koji imaju stalno boravište u Saudijskoj Arabiji, Emiratima i Bahreinu, moraju napustiti te zemlje u roku od 14 dana.

Doha odbacuje optužbe da podržava terorizam. “Ništa ne dokazuje da katarska vlada podržava radikalne islamiste”, rekao je za BBC katarski ministar vanjskih poslova Mohamed ben Abderahman Al-Tani.

No njegov saudijski kolega Abdel al-Džubeir pozvao je ponovno Dohu da “promijeni politiku” i prestane podržavati “ekstremističke skupine”, uključujući palestinski Hamas koji je u srijedu izrazio “šokiranost” time.

“To je poticanje na mržnju protiv Hamasa”, ocijenio je u priopćenju.

Hamas, kojeg SAD, EU i Izrael smatraju terorističkom organizacijom, nadzire Pojas Gaze od 2007. i predvodi svojevrsni građanski rat protiv snaga Palestinske samouprave koja vlada u Ramali. PLO podržava Saudijska Arabija, a Hamas Katar.

Hamas je nedavno izgubio saveznike i pokrovitelje u regiji, uključujući sirijskog predsjednika Bašara al-Asada. Pogoršali su mu se i odnosi s Egiptom kada je vojska svrgnula islamističkog predsjednika Mohameda Morsija 2013.

Muslimanska braća, kojima je pripadao Morsi i iz kojih je proistekao Hamas, proglašeni su teroristima u više arapskih zemalja.

Katar velikim dijelom financira obnovu Pojasa Gaze razorenog ratovima i plaća Palestincima gorivo i struju što PLO više ne želi činiti.

Koliko su Arapi odlučni u svojem naumu da izoliraju Katar dokazuje upozorenje glavnog tužitelja Emirata da će svi koji na društvenim mrežama izraze potporu Kataru dobiti 15 godina zatvora.

Katar pregovara s Iranom i Turskom o opskrbi hranom i vodom.

“Pregovaramo s Turskom i Iranom i drugim zemljama”, rekao je neimenovani katarski dužnosnik, dodajući da će se opskrba odvijati teretnim zrakoplovima Qatar Airwaysa.

Dodao je da Katar ima dovoljno zaliha žita za četiri tjedna te da vlada ima strateške rezerve hrane u Dohi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version