Site icon narod.hr

Svjetonazorski i etnički podijeljeni Pakistan u srijedu na izborima

Foto: fah

Deseci milijuna Pakistanaca nakon kampanje prožete nasiljem i političkim proturječjima pripremaju se za glasanje na općim izborima u srijedu na kojima su glavni protagonisti klan bivšeg premijera, zvijezda kriketa i stranka obitelji Bhutto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ono što se događa u toj južnoazijskoj zemlji s gotovo 200 milijuna stanovnika je važno jer je Pakistan suparnik Indiji u nuklearnom naoružanju, jedno je od najvažnijih gospodarstava u razvoju i jedna je od najvećih nacija svijeta s većinskim muslimanskim stanovništvom.

Znate li koje sve države u svijetu posjeduju nuklearno naoružanje?

Na pakistanskim izborima u srijedu sudjelovat će niz stranaka, od skupina koje podupiru kontroverzni klerici do onih kojima na čelu stoje političari treće generacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Izbori odražavaju sve nijanse društva podijeljenog po ideološkim, etničkim i društvenim crtama”, kaže profesor Šabir Ahmed koji predaje politiku na sveučilištu Punjab.

Glavni protagonisti izbora su tri skupine koje predvode bivši premijer Navaz Šarif, bivši predsjednik Asif Ali Zardari i sportska zvijezda Imran Khan.

“Oni su jasni favoriti i svi ostali će se morati udružiti s jednim od njih troje za moguću koalicijsku vladu”, predviđa analitičar Irfan Šehzad.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Obitelj Navaza Šarifa je bila dio problematične pakistanske političke povijesti zadnja četiri desetljeća.

Šarif je bio izabran za pakistanskog premijera u tri mandata, dvaput tijekom devedesetih i jednom od 2013. do prošle godine.

U sva tri slučaja bio je prisiljen odstupiti s premijerskog položaja. Moćne paksitanska vojska dva puta ga je ponizila i zatvorila, a 2000. je bio i protjeran.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Šarif i njegova kćer Maryam Navaz sada služe dugotrajne zatvorske uvjete nakon osude za korupciju koja se otkrila aferom Panama Papers 2016. u kojoj su razotkrivene osjetljive financijske tajne.

Bivši čelnikov mlađi brat, Šehbaz Šari koji je dvaput bio izabran za glavnog ministra provincije Punjab, sada vodi kampanju kako bi postao idući premijer.

Šarifova stranka Muslimanska liga-Nawaz prema anketama ima blagu prednost pred strankom Imrana Khana, njenim najbližim protivnikom.

Bivša zvijezda kriketa Imran Khan koji je doveo Pakistan do pobjede na Svjetskom prvenstvu 1992., uključen je u politiku Pakistana više od dva desetljeća.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Khan, međutim, nije bio ključan igrač sve dok njegova stranka Pakistanski pokret za pravdu nije pobijedila na izborima 2013. godine.

On je podnio tužbe Vrhovnom sudu protiv obitelji Šarif nakon afere “panamski dokumenti” i vodi kampanju s tezom da je srušio ‘najkorumpiraniju osobu koja je ikada vladala’.

Analitičari poput Šehzada vjeruju da Khanova kampanja i izručivanje Šarifa vrhovnom sudu ipak nisu u velikoj mjeri narušili popularnost bivšeg premijera.

Šehzad smatra da su nakon Khanovih napada Šarifove pristaše još i “očvrsnule”.

Treći veliki protagonist pakistanskih izbora je Pakistanska narodna stranka koju je šezdesetih godina osnovao prvi demokratski izabran pakistanski premijer Zulfikar Ali Bhutto, na temelju uglavnom socijalističkog programa.

Njegova kćer Benazir Bhutto je bila premijerka devedesetih godina i predvodila je stranku sve do njenog ubojstva 2008. godine, samo nekoliko tjedana prije nacionalnih izbora.

Sada njezin tridesetogodišnji sin, Bilawal Bhutto vodi kampanju kako bi oživio nekad dominantnu stranku koja je bila teško uzdrmana 2013. godine.

Izgleda da će stranka zadržati svoje političke baze u južnoj provinciji Sindh, ali vjerojatno neće formirati nacionalnu vladu osim ako ne postane dio nekog saveza.

Asif Ali Zardari, utjecajni bivši zamjenik predsjednika stranke, postao je prvi izabrani predsjednik zemlje koji je završio svoj mandat. I Zardari je nakon slučaja “panamskih dokumenata” bio glasan u traženju ostavke njegovog dugogodišnjeg političkog rivala Šarifa.

U aferi “panamski dokumenti”, istraživački novinari su 2016. otkrili da su svjetski bogataši, državnici, FIFA, 140 istaknutih političara, među kojima i tadašnji pakistanski premijer Navaz Šarif, kontrolirali offshore tvrtke i preko odvjetničke tvrtke Mossac Fonseca skrivali novac u poreznim oazama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version