Svjetski ekonomski forum daje planove o ‘energetskoj tranziciji’ – dekarbonizacija, digitalizacija i decentralizacija

Foto: fah

Svjetski ekonomski forum (WEF) u svom izvješću govori o nedostacima energije na tržištu koje povezuje s nastalim krizama, inflacijom, padom životnog standarda koji svi osjećamo na svojoj koži. ‘Energetska tranzicija’ je prioritet, tvrdi WEF i nudi strateške planove. U tom planu WEF se služi pojmovima kao: dekarbonizacija, digitalizacija, decentralizacija, održivost, obnovljiva energija – što je već općepoznati narativ glavnostrujaških medija i nekih značajnih političara na Zapadu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Davos – 5000 švicarskih vojnika čuva ‘elite’ na sastanku Svjetskog ekonomskog foruma (WEF)
> Nizozemska ponovno udara na vlastite poljoprivrednike: Zatvorit će čak 3.000 farmi

Energetska kriza odnosi se na situaciju u kojoj potražnja za energijom premašuje ponudu, što dovodi do nestašica i povećanja cijena. Utjecaj energetske krize na gospodarstvo može uzrokovati poremećaje u industriji, inflaciju i pad gospodarskog rasta. S druge strane, to može dovesti do povećanja ulaganja u alternativne izvore energije i mjere za očuvanje energije.

U novom izvješću Svjetskog gospodarskog foruma (WEF) objavljenom nedavno navodi se da trenutna energetska kriza potiče inflaciju i usporava gospodarski rast te se upozorava na rizičnost kratkoročnih koraka unatrag poput povećanja proizvodnje električne energije iz ugljena i širokih subvencija za potrošnju, piše geopolitika.news. 

Svjetski ekonomski forum govor o ‘energetskoj tranziciji’

U izvješću, pod naslovom Osiguranje energetske tranzicije, predložen je sveobuhvatan strateški plan kako bi sigurnost i otpornost postali okosnica tranzicijskog energetskog sustava. Predlaže se usklađivanje trenutnih intervencija za rješavanje energetske krize s dugoročnim ciljevima energetske tranzicije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Energetska kriza dovela je energetsku sigurnost u prvi plan političkih i korporativnih agendi i potaknula potrebu za razvojem odgovora koji su prilagođeni razvoju i tranziciji energetskog sustava”, rekao je Roberto Bocca, WEF-ov voditelj odjela za oblikovanje budućnosti energije i infrastrukture. “Ova je globalna kriza prilika za usmjeravanje kursa prema sigurnoj, održivoj i pristupačnoj energetskoj budućnosti za sve”, dodao je Bocca.

WEF traži dekarbonizaciju, digitalizaciju i decentralizaciju opskrbe energije

U izvješću se navodi da se energetski sustavi u tranziciji suočavaju s prilikama i rizicima promjena energetskih tržišta i sve više decentralizirane, digitalizirane, dekarbonizirane i distribuirane opskrbe energijom. Takve opskrbe zahtijevaju ponovnu procjenu energetske sigurnosti. Izvješće predlaže široki okvir za siguran energetski sustav koji će voditi zemlje i kreatore politika u planiranju strateških akcija, politika i propisa.

Rješenja uključuju davanje prioriteta ulaganjima u obnovljivu energiju, zaustavljanje istjecanja metana, maksimiziranje elektrifikacije, povećanje učinkovitosti potrošnje i iskorištavanje viška profita energetskih tvrtki u 2022. Jedna od neposrednih predloženih radnji je davanje prioriteta opskrbi iz obnovljivih izvora energije i ograničavanje pojačanja fosilnih goriva prema obvezanim ciljevima smanjenja emisija. Međunarodna agencija za energiju preporučuje 5 USD (američkih dolara) ulaganja u obnovljive izvore energije za svaki 1 USD potrošen na novu proizvodnju fosilnih goriva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema izvješću WEF-a, klimatske prednosti prirodnog plina nisu ništa bolje od ugljena ako više od 3,4% plina iscuri prije izgaranja, ali neka polja imaju stope fugitivnih emisija (hlapivih organskih spojeva u zrak, tlo i vodu op.a.) od 6% ili više. “Maksimizirajte elektrifikaciju i energetsku učinkovitost kako biste ublažili i dekarbonizirali potražnju – visoke cijene plina (benzina) u bliskoj budućnosti poboljšat će ekonomiju ulaganja u učinkovitost i elektrifikaciju industrija i grijanje domova”, dodaje se.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.