Američki državni tajnik Rex Tillerson rekao je u utorak u Dohi da Katar ima “razumna” stajališta u diplomatskom sporu s četirima arapskim zemljama te se nada napretku prema rješenju.
Saudijska Arabija, Bahrein, Ujedinjeni Arapski Emirati i Egipat nametnuli su u svibnju sankcije Kataru, optužujući ga, a što on negira, da financira ekstremističke skupine i bliske odnose s Iranom, perzijskom šijitskom zemljom koju sunitske monarhije Zaljeva smatraju zakletim neprijateljem.
“Nadam se ostvarenju napretka kako bi se pronašlo rješenje”, rekao je Tillerson u izjavi s katarskim kolegom Šeikom Mohamedom bin Abdulrahmanom al-Thanijem.
“Mislim da su stajališta Katara posve jasna i mislim da su vrlo razumna”, dodao je Tillerson.
Sjedinjene Države strahuju da bi se kriza u Zaljevu mogla odraziti na vojne operacije protiv terorizma u toj regiji te povećati utjecaj Irana koji od izbijanja spora pomaže Kataru da prebrodi učinak sankcija koje su mu četiri zemlje nametnule.
Kaktar niječe podršku militantnim organizacijama i kaže da je bojkot dio kampanje kojom susjedi žele spriječiti njegovu neovisnu vanjsku politiku.
Tillerson i britanski savjetnik za nacionalnu sigurnsot Mark Sedwill u ponedjeljak su se sastali s predstavnicima Kuvajta, koji igra ulogu posrednika u krizi, a Tillerson treba otputovati i u Saudijsku Arabiju.
Nakon jučerašnjeg sastanka, SAD, Britanija i Kuvajt pozvali su sve strane da brzo riješe spor dijalogom, prenijela je novinska agencija KUNA.
U Kataru je zračna baza Udeid, najveća američka baza na Bliskom istoku odakle polijeću zrakoplovi međunarodne koalicije u ratu protiv džihadističke skupine tzv. Islamske države.
Američki predsjednik Donald Trump u sporu je podržao Saudijsku Arabiju.