Donald Trump je izjavio u petak da nikakvo hakiranje nije utjecalo na rezultate američkih predsjedničkih izbora u studenome na kojima je porazio Hillary Clinton, pošto je Washington javno optužio Moskvu da se htjela uplesti u izbore.
“Premda Rusija, Kina i druge zemlje, te skupine i pojedinci izvana neprestano pokušavaju prodrijeti u informatičku infrastrukturu institucija naše vlasti, naših tvrtka i organizacija poput Demokratske stranke, to nije baš nikako utjecalo na ishod izbora, niti je bilo manipuliranja elektroničkim glasovanjem”, rekao je novoizabrani predsjednik Sjedinjenih Država u priopćenju nakon sastanka s obavještajnim čelnicima u New Yorku.
Trump je izdao priopćenje nakon što je dobio informacije od obavještajnih čelnika o njihovim zaključcima koje su objavili prvi put u listopadu da je ruska vlada naložila kibernetičke napade koji su osramotili demokrate.
Rusija niječe optužbe američke vlade da je hakirala tijekom predsjedničke kampanje u SAD-u.
Za razliku od čelnika obavještajnih služba koji su službeno uprli prstom u sami vrh ruske vlasti, Trump nije izrijekom optužio Rusiju za informatičke napade na Demokratsku stranku i na bliskog suradnika Hillary Clinton tijekom izborne kampanje.
“Bilo je pokušaja hakiranja Republikanske stranke, ali je ona postavila snažnu obranu protiv hakiranja i hakeri nisu uspjeli”, dodao je.
Republikanski predsjednik koji će dužnost preuzeti 20. siječnja, obećao je i plan za suzbijanje informatičkih napada u prvih 90 dana mandata.
“Metode, alati i taktike kojima se koristimo kako bi zaštitili Ameriku ne smijemo otkriti jer bi to pomoglo onima koji nam žele nauditi”, rekao je Donald Trump.
Američke obavještajne službe: Kremlj je htio oslabiti Clinton i pomoći Trumpu
FBI, CIA i NSA, tri velike američke obavještajne agencije, zaključile su da su “Putin i ruska vlada davali jasnu prednost izabranom predsjedniku Trumpu”.
“Htjeli su povećati njegove izglede za pobjedu kad god je to bilo moguće, ocrnjujući Hillary Clinton i uspoređujući je (s republikanskim kandidatom) na način koji je za nju bio nepovoljan”.
Fenomen ruskog izbornog upletanja nije nov, ali je u američkim predsjedničkim izborima doživio “veliku eskalaciju svojom otvorenošću, stupnjem aktivnosti i razmjerima djelovanja”, navodi se u izvješću.
Izvješće je objavljeno u javnosti bez povjerljivih informacija i ne pruža nove konkretne dokaze u ruskom upletanju, nego tek nudi sintezu uglavnom poznatih informacija.
Američke obavještajne službe ne navode nikakve informacije o prisluškivanju ili hakiranju koje su same poduzele i koje su im omogućile da donesu svoje zaključke.
No rusku odgovornost za upad u računala demokratske stranke već su potvrdile privatne američke tvrtke za računalnu sigurnost, za koje se smatra da su neovisne.
Rusija je izvodila informatičke napade i na republikance, ali “nije na takav način provela kampanju širenja” tih podataka.
Usto se koristila svojim skupinama “trolova” koje je plaćala kako bi na društvenim mrežama širili svoje poruke protiv Clinton a za Trumpa. U izvješću se spominje Agencija za istraživanje interneta sa sjedištem u Sankt Peterburgu.
Na kraju, u izvješću se upozorava da će Moskva pouke koje je izvukla iz američke predsjedničke kampanje “iskoristiti za nove pokušaje utjecaja u svijetu”.
Tekst se nastavlja ispod oglasa