Site icon narod.hr

Trump o katarskoj krizi: Posjet Bliskom istoku ‘počeo se isplaćivati’

Foto: Fah

Američki predsjednik Donald Trump je u utorak je svoje nedavne izjave tijekom posjeta Bliskom istoku uperene protiv radikalnog islamizma povezao s odlukom zemalja u regiji da izoliraju Katar pod optužbom da financira terorizam.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

“U prigodi mog nedavnog putovanja na Bliski istok rekao sam da se mora prekinuti financiranje radikalne ideologije. Čelnici su uprli prstom u Katar – i eto!”, napisao je predsjednik na Twitteru.

U drugom tvitu rekao je da se njegov posjet Bliskom istoku “već počeo isplaćivati” tako što regionalni čelnici ispunjavaju obećanje da će se obračunati s onima koji financiraju militantne skupine.

U ponedjeljak su Saudijska Arabija, Bahrejn, Ujedinjeni Arapski Emirati, Jemen, Egipat i Maldivi prekinuli sve diplomatske i trgovinske veze s malenim emiratom Katarom koji optužuju da “podupire terorizam”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Američki državni tajnik Rex Tillerson odmah je pozvao zemlje u Perizijskom zaljevu da ostanu “ujedinjene”, ali se čini da je predsjednikova poruka na Twitteru zapravo potvrdila odluku o izoliranju Katara.

Katar optužuju da održava veze s džihadističkim mrežama Al Kaidom, skupinom Islamskom državom i s Muslimanskom braćom koje neke arapske zemlje smatraju “terorističkima”.

U utorak je zračni promet u Perzijskom zaljevu bio poremećen pošto su velike arapske kompanije prekinule letove za Katar i iz te zemlje, što je potaknulo nezadovoljstvo među putnicima.

Najmanje je 27 letova otkazano u zračnim lukama u Dubaju u času kada je stupila na snagu odluka o obustavi letova šest arapskih aviokompanija koje zbog diplomatske krize više ne lete u Dohu, “do nove odluke”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Saudijska uprava za civilno zrakoplovstvo poništila je licenciju Qatar Airwaysa i odlučila zatvoriti urede te kompanije “u idućih 48 sati”.

U Bahrejnu je službena novinska agencija BNA objavila slično priopćenje u kojemu navodi da poništava dozvolu za rad Qatar Airwaysa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Potonja kompanija, koja leti u devet saudijskih gradova, priopćila je pak da na neodređeno vrijeme obustavlja letove u saudijsku monarhiju, Ujedinjene Arapske Emirate, Bahrejn i Egipat.

Prekid diplomatskih veza prate gospodarske mjere kao što su zatvaranje kopnenih i morskih granica između tih zemalja i Katara, zabrana letenja katarskih kompanija u zračnom prostoru tih zemalja te ograničenja u putovanju građana.

Ovo je najteža diplomatska kriza na Bliskom istoku u novije vrijeme.

Diplomatska i gospodarska blokada Katara imat će kratkoročno velike posljedice na uvoz hrane, ali izvoz plina i nafte iz malenog emirata ne bi trebao pretrpjeti veću štetu.

Izolacijom Dohe prekida se jedini kopneni put iz Saudijske Arabije u Katar, što ugrožava njegov uvoz svježih prehrambenih proizvoda i sirovine potrebne za infrastrukturne projekte vrijedne oko 200 milijarda dolara i povezane sa Svjetskim nogometnim prvenstvom 2022., ističu analitičari.

No izvoz katarskog ukapljenog zemnog plina (LNG) i nafte koji osiguravaju više od 90 posto javnih prihoda, neće pretrpjeti veću štetu.

Katarske vlasti će sada “sve više ovisiti o pomorskom i o zračnom prometu, što će povećati troškove i inflaciju”, upozorava Anthony Skinner, direktor Verisk Maplecrofta za Bliski istok, ureda za savjetovanje u rizičnom poslovanju.

Katar sada ima mogućnost uvoziti hranu iz Irana i Omana morskim putem te zračnim putem iz Turske, Europe i jugoistočne Azije.

Neimenovani iranski čelnik je već dao do znanja da je njegova zemlja spremna izvoziti hranu u Katar morskim putem, kroz Perzijski zaljev, što je put koji traje 12 sati.

No neće biti posljedica za izvoz energenata iz Katara koji Hormuškim tjesnacem idu u Japan i jugoistočnu Aziju.

Katar, najveći svjetski izvoznik LNG-a, izvozi 80 milijuna tona ukapljenog zemnog plina na godinu, ali je tek 10 posto namijenjeno bliskoistočnim zemljama, među kojima Ujedinjenim Arapskim Emiratima i Egiptu.

Katar proizvodi oko 600.000 barela nafte na dan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version