Trump poziva Kinu da otkrije sve o podrijetlu koronavirusa: ‘Ne žele priznati krivnju zbog širenja globalne pandemije’

epa08372246 US President Donald J. Trump delivers remarks on the Coronavirus pandemic during a coronavirus task force news conference in the James S. Brady Press Briefing room at the White House in Washington DC, USA, 19 April 2020. EPA/Stefani Reynolds / POOL

Američki predsjednik Donald Trump pozvao je Kinu da bude transparentna oko izbijanja zaraze koronavirusa, od koje je od početka pandemije umrlo više od 258 tisuća ljudi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik Donald Trump u nedjelju je rekao kako vjeruje da je “greška” u Kini uzrok širenja pandemije koronavirusa, javlja cnbc.com.

“Moje je mišljenje da su pogriješili. Pokušali su to prikriti, pokušali su ga ugasiti. To je poput požara “, rekao je Trump i dodao. “Nisu mogli ugasiti vatru. Mislim da su napravili strašnu pogrešku i nisu je htjeli priznati”, rekao je Trump, a o svemu, SAD priprema i detaljan izvještaj.

> (VIDEO) Je li SZO štitila komunističku Kinu i tako doprinijela širenju koronavirusa?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Stručnjaci iz Hong Konga potvrdili: Kina je objavljivala četiri puta manji broj zaraženih

>Koju ulogu u skrivanju istine o koronavirusu ima KP Kine?

Trump smatra i kakoje je Kina ranije trebala reagirati i upozoriti ostale države, kao i Svjetska zdravstvena organizacija. Glavna državna agencija priopćila je kako virus nije napravio čovjek, ali se još uvijek istražuje je li uzrokovan “nesrećom u laboratoriju u Wuhanu”, o čemu je u nedjelju govorio i državni tajnik Mike Pompeo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kineski institut odbacuje takve navode i insistiraju na tome da je virus potekao s tržnice u Wuhanu te da je prešao sa životinja na ljude.

Trump je na svom Twitteru napisao kako je njegova reakcija bila pravodobna te je na vrijeme zabranio letove iz Kine.

“Ljudi koji su nam došli temeljito su pregledani i testirani te su građani SAD-a i kao takvi su dobrodošli!”, napisao je Trump.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, dok svijet vodi borbu s pandemijom koronavirusa, Kina vodi propagandni rat. Cilj Pekinga u ovom ratu je jednostavan – prebaciti s Kine svaku krivicu za izbijanje pandemije, loš početni odgovor na istu i njezino širenje na ostatak svijeta. Na kocki je globalna reputacija Kine, kao i moguća temeljita promjena paradigme i odbacivanje Kine kao glavnog trgovinskog i proizvođačkog partnera. Isto tako, ugrožena je osobna ostavština Generalnog tajnika Komunističke partije Kine Xi Jipinga, koji je svoj legitimitet bazirao na vlastitim tehnokratskim sposobnostima. Nakon suočavanja s prvom velikom svjetskom krizom 21. stoljeća, svijet mora temeljito promisliti svoju ovisnost o Kini, piše Real Clear Politics.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Činjenice su sljedeće: Kina tjednima nije informirala svoje građane o rizicima od koronavirusa te je odbila pustiti u zemlju najpoznatije strane epidemiološke timove, uključujući epidemiologe iz Centara  za kontrolu i prevenciju bolesti iz SAD-a (Centers for Disease Control and Prevention, CDC). Zbog toga, svijet nije mogao dobiti točne informacije i laboratorijske uzorke  u ranoj fazi širenja koronavirusa. U međuvremenu, postalo je prekasno za sprječavanje širenja virusa, a onda su svjetske prijestolnice bile jednako trome u nametanju smislenih zabrana putovanja i karantena  kao što je bio i Peking.

Zbog početnih promašaja Kine, vlade širom svijeta, uključujući i one demokratske, sada su prisiljene poduzimati izuzetne mjere koje u ovoj ili onoj mjeri oponašaju autoritarne tendencije Pekinga. Tako se svijet sve više oblikuje prema slici Kine. Posebno važne promjene bit će na području nametljivih i nametnutih i sveprisutnog tehnološkog nadgledanja građana, kako bi se bolje mogle pratiti i zaustaviti neke buduće epidemije, korak koji možda ne bi bio nužan da je Peking bio iskreniji po pitanju virusa još u prosincu i da je SZO/WHO ispunila svoje obveze ranije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.