Britanski premijer Boris Johnson i američki predsjednik Donald Trump razgovarali su u ponedjeljak telefonom o Brexitu i američko-britanskom sporazumu o slobodnoj trgovini, uoči sastanka na vrhu skupine G7, koji se treba održati u Francuskoj idućeg vikenda.
“Odlična diskusija s premijerom Johnsonom danas. Razgovarali smo o Brexitu i kako možemo brzo prijeći na sporazum o slobodnoj trgovini između SAD-a i Velike Britanije. Veselim se susretu s Borisom ovoga vikenda na G7 u Francuskoj”, poručio je Trump u postu na twitteru.
Glasnogovornik Johnsonovog ureda rekao je da su dvojica čelnika razgovarala o “ekonomskim pitanjima i našem trgovinskom odnosu, a premijer je informirao predsjednika o Brexitu”. Čelnici se raduju što će se vidjeti na samitu G7 ovoga vikenda, dodao je.
Sastanak vođa G7 zemalja, koji se treba održati od 24. do 26. kolovoza u francuskom gradu Biarritzu, mogao bi završiti bez zajedničkog priopćenja zbog velikih razlika između zemalja članica u vezi trgovinskih i klimatskih pitanja, objavila je japanska javna televizija NHK.
Bilo bi to prvi put da samit skupine G7 završava bez zajedničke izjave otkako su sastanci počeli 1975. godine, priopćio je NHK.
Pronalaženje zajedničkog jezika između saveznika postaje sve teže zbog pristupa SAD-a rješavanju sporova oko trgovine i okoliša.
Američki predsjednik Donald Trump skloniji je bilateralnim trgovinskim paktovima nego multilateralnim sporazumima, a trenutno je u dugotrajnom trgovinskom ratu s Kinom.
Trump je također, unatoč protivljenju EU-a, povukao SAD iz Pariškog sporazuma o ograničavanju učinaka klimatskih promjena.
Johnson pritišče Tuska oko ‘backstopa’
Johnson je poslao je pismo predsjedniku Europskog vijeća Donaldu Tusku u kojem ponavlja svoju želju da se postigne sporazum o izlasku Britanije iz EU-a, ali i poziv da se iz postojećeg sporazuma izbaci ‘backstop’, objavila je u ponedjeljak njegova press služba.
Britanski premijer u pismu Tusku ističe da bi se ‘backstop’, zaštitni mehanizam kojim se izbjegava povratak tvrde granice na Irskom otoku, trebao izbaciti iz sporazuma koji je EU postigao s njegovom prethodnicom Theresom May i zamijeniti obvezivanjem na alternativno rješenje.
Backstop predviđa da u slučaju da se ne dogovori povoljnije rješenje nakon tranzicijskog razdoblja od dvije godine, te kako bi se izbjegla tvrda granica, Ujedinjeno Kraljevstvo ostane u carinskoj uniji.
Johnson je spreman napustiti EU 31. listopada, sa ili bez sporazuma.
U svojem pismu Johnson kaže da će njegova vlada energično i odlučno raditi na pronalaženju sporazuma, “to je naš najviši prioritet”.
Ali Johnson također odbija ‘backstop’, tvrdeći da je “antidemokratski i narušava suverenitet britanske države”.
Osim toga, ostanak u carinskoj uniji spriječio bi vođenje neovisne trgovinske politike, kaže on.
EU je više puta rekao da neće više pregovarati o sporazumu postignutom s Theresom May.
Ali, kako ocjenjuje agencija France presse, sat otkucava a Johnson odlazi u srijedu u Berlin a potom u četvrtak u Pariz kako bi se sastao s kancelarkom Angelom Merkel i francuskim predsjednikom Emmanuelom Macronom i pokušao ih uvjeriti u svoju viziju brexita.
Britanski parlament odbio je sporazum koji je Theresa May postigla s EU-om, ali je odbio i izlazak bez sporazuma.
Tekst se nastavlja ispod oglasa