Turska otvorila poglavlje nakon dvije godine

Turska je u ponedjeljak navečer nakon više od dvije godine stanke otvorila jedno pregovoračko poglavlje u pristupnim pregovorima s Europskom unijom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na međuvladinoj konferenciji o pristupanju na ministarskoj razini, Turska je otvorila pregovore u poglavlju Ekonomska i monetarna politika.
Poglavlje 17 – Ekonomska i monetarna politika traži od zemalja članica da osiguraju neovisnost središnjih banaka i zabranjuje da javni sektor ima povlašteni pristup financijskim institucijama. Zemlje koje pregovoraju o članstvu moraju preuzeti obvezu da će uvesti euro kao svoju valutu.
S danas otvorenim poglavljem, Turska je dosad otvorila samo 15 poglavlja, a privremeno je zatvoreno samo jedno.
Ankara, koja je pristupne pregovore započela isti dana kad i Hrvatska u listopadu 2005., zadnje poglavlje otvorila je u studenom 2013.
Turska je najstarija kandidatkinja, koja je zahtjev je podnijela još 1987., a kandidatski status ima od 1999.
Iako pregovori o članstvu traju, dobar dio članica EU-a, među njima i najveća Njemačka, protivi se turskom članstvu i umjesto članstva nude privilegirano partnerstvo.
Jedan od većih problema u odnosima Turske i EU-a je Cipar, čiji je sjeverni dio pod kontrolom ciparskih Turaka i njihovu samoproglašenu državu ne priznaje nitko osim Ankare.
Turska je u posljednje vrijeme za EU postala iznimno važna zbog izbjegličke krize jer bez nje nije moguće zaustaviti priljev migranata iz Sirije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.