U Sarajevu postavljen jasenovački ‘Crni paviljon’

Foto: narod.hr

Umjetnička instalacija pod nazivom “Crni paviljon: sjećanja na proboj i žrtve koncentracijskog logora Jasenovac” kojom je u proljeće 2013. na zagrebačkom Cvjetnom trgu obilježena obljetnica proboja zatočenika iz ustaškog logora postavljena je u srijedu u Sarajevu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Instalacija je postavljena uz plato Historijskog muzeja BiH i u neposrednoj blizini Zemaljskog muzeja koji od nedavnog ponovnog otvaranja privlači veliki broj posjetitelja.

Postavljanje “Crnog paviljona” u Sarajevu sastavni je dio tjedna sjećanja kojega organiziran hrvatski Centar za suočavanje s prošlošću Documenta s ciljem još jednog svjedočenja o patnjama iz prošlosti čije bi priznanje moralo poslužiti kao temelj gradnje novog povjerenja.

“Važno nam je da i publika u Sarajevu, kasnije i u Beogradu 22. listopada ima priliku vidjeti paviljon jer je riječ o našoj zajedničkoj prošlosti. Riječ je o stradanju u ustaškom logoru u vrijeme Nezavisne Države Hrvatske posebno sada kada svjedočimo valu revizionizma kada se ponovo poriču utvrđene brojke stradalih u Jasnovcu”, ustvrdila je Vesna Teršelić, voditeljica Documente.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Instalacija je autorski rad Saše Šimprage, Davida Kabalina i Nike Mihaljevića nastala s ciljem da široj javnosti približi strahote jasenovačkog logora i kao upozorenje podsjeća na zločine koji su tamo počinjeni u ime NDH.

Kutijasti oblik instalacije sastavljene od nagorenog drva posjetiteljima približava tjeskobu logorskog okruženja.

“Jedina naznaka mogućnosti slobode je jedan dio neba koju posjetitelj može vidjeti”, kazao je na otvaranju u Sarajevu Kabalin.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Organizator izložbe je Documenta, udruga za jednostrano suočavanje s prošlošću

Documenta – Centar za suočavanje s prošlošću je neprofitna udruga čiji je razlog nastajanja, ističu, iskustvo prešućivanja i falsificiranja ratnih zločina i ostalih ratnih zbivanja od 1941. do 2000. koje je utjecalo na noviju prošlost, kako Jugoslavije, tako i post-jugoslavenskih društava.

Za to suočavanje s prošlošću hrvatske javnosti po kojem Documenta ne pokazuje baš preveliki interes za brojne zločine koji su počinjeni nad Hrvatima, ta je udruga iz državnog proračuna prema financijskom izvješću za 2013. objavljenom na svojim internetskim stranicama iz državnog proračuna primila donaciju vrijednu 336.239 kuna. No, donacija od inozemnih vlada i međunarodnih organizacija za istu godinu bila je 4.733,481 kuna, a ukupni prihodi od donacija su bili 5.276,525 kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Više pročitajte ovdje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.