Britanska vlada blokirat će prijedlog zakona koji je usvojio škotski parlament i koji ljudima olakšava pravnu “promjenu spola”, objavio je škotski tajnik Alister Jack.
Taj je potez izazvao novu svađu s decentraliziranom škotskom vladom, koja je također osujećena u svojim pokušajima da održi novi referendum o neovisnosti. Zakon, usvojen u prosincu, učinio je Škotsku prvom nacijom Ujedinjenog Kraljevstva koja je poduprla proces samoidentifikacije za promjenu spola, uključujući uklanjanje potrebe za medicinskom dijagnozom rodne disforije i snižavanje minimalne dobi na 16 godina s 18.
Jack je rekao da se poziva na članak 35 Škotskog zakona iz 1998., koji dopušta vladi Ujedinjenog Kraljevstva da zabrani da zakon postane zakon, ako London smatra da ima negativan učinak na stvari u kojima nacionalna vlada zadržava konačnu nadležnost, prenosi Reuters.
Škotska premijerka Nicola Sturgeon, zadužena za decentraliziranu nacionalističku vladu, rekla je da će braniti zakon i “stati u obranu škotskog parlamenta”. “Ovo je potpuni frontalni napad na naš demokratski izabrani škotski parlament i njegovu sposobnost da donosi vlastite odluke o prenesenim pitanjima”, rekla je Sturgeon, koja vodi Škotsku nacionalnu stranku (SNP).
Zakon koji ide u korist predatorima
“Ako ovaj Westminsterski veto uspije, bit će to prvi od mnogih.”
Odluka će vjerojatno pokrenuti pravnu bitku između Edinburgha i Londona, pri čemu je škotska vlada prethodno upozorila da će osporiti ono što je opisala kao svaki pokušaj potkopavanja demokratske volje svog parlamenta.
Britanija je odbila dati Škotskoj još jedan referendum o neovisnosti, a najviši britanski sud je prošle godine presudio da Sturgeon ne može održati referendum bez odobrenja Londona. Ali nije jasno hoće li potez Britanije da odbaci škotski zakon o ravnopravnosti spolova potaknuti apetit za neovisnošću, budući da je vodstvo SNP-a podijeljeno po tom pitanju.
Neke aktivistice za ženska prava ističu da bi promjene mogle predstavljati prijetnju sigurnosti žena i djevojčica jer bi muškarcima predatorima olakšali pristup prostorijama koje su namijenjeni samo ženama, poput kupaonica.
Do sada su ovakav zakon izglasale zemlje poput Irske, Danske, Argentine i Hrvatske.