Ukrajina traži veću podršku MMF-a

Ukrajina je zatražila od Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) veću financijsku podršku za njezino gospodarstvo čije poteškoće pogoršava sukob na istoku zemlje, rekao je danas premijer Arsenij Jacenjuk.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izaslanstvo koje vode ukrajinski ministar financija Oleksander Šlapak i predsjednica ukrajinske središnje banke Valerija Gontareva nazočit će ovog tjedna tradicionalnoj jesenskoj skupštini MMF-a i Svjetske banke u Washingtonu.

Jacenjuk je rekao da im je cilj prilagoditi program zaključen s međunarodnim financijskim organizacijama sa sadašnjom situacijom i privlačenjima novih resursa, kako bi Ukrajina mogla pokrenuti gospodarski razvoj i svladati sadašnje krajnje teško razdoblje.

Kako bi Kijev izbjegao stečaj nakon dolaska proeuropskih vlasti i povlačenja ruske financijske pomoći, MMF je u travnju otvorio kreditnu liniju od 17 milijardi dolara u sklopu velikog plana zapadne pomoći od 27 milijardi dolara. Deblokiranje tranši je uvjetovano drastičnim i nepopularnim programom reformi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Početkom rujna MMF je priznao da bi se njegova podrška mogla pokazati nedostatnom uslijed sukoba na istoku u kojem je od travnja poginulo više od 3.600 ljudi.

Nakon uspostave primirja 5. rujna sukobi su manje intenzivni, ali se nastavljaju na nekim položajima, posebice u zračnoj luci Donecka.

“Gospodarski indikatori Ukrajine su izravno povezani s ratom koji je pokrenula Rusija”, rekao je Jacenjuk.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

MMF je ovog tjedna potvrdio predviđanja o ovogodišnjem padu od 6,5 posto brutto domaćeg proizvoda Ukrajine, koja je u gotovo stalnoj recesiji od sredine 2012. Središnja banka je pesimističnija i predviđa pad od 8,3 posto.

Sukob na istoku je paralizirao industrijsku proizvodnju. Pogoršanje odnosa s Rusijom koja predstavlja četvrtina njezine trgovinske razmjene također je zahvatilo njezine aktivnosti.

Vrijednost ukrajinske valute hrivnje je također pala i pokrenula tešku inflaciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.