Site icon narod.hr

Veleposlanica Djamić za Narod.hr otkrila kako izgleda život u egzilu u Lavovu i poručila: Ništa neće biti kako je bilo, ali postoji tračak nade

djamić

Foto: Anica Djamić, 2022.

Hrvatsko veleposlanstvo u Ukrajini već neko vrijeme djeluje iz Lavova, grada u koji pristižu rijeke izbjeglica, a zračne uzbune su svakodnevne. Prije nekoliko dana napadnuta je obližnja vojna baza u Javorivu udaljena tridesetak kilometara od Lavova i dvadesetak od poljske granice. U nedjelju rano ujutro Rusi su ispalili oko 30 projektila na tu bazu. Tom je prilikom bilo najmanje 35 ubijenih, te veliki broj ranjenih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Hrvatska veleposlanica stigla u Lavov, ali kaže: “Moje srce je u Kijevu”

> Hrvatska veleposlanica Djamić u UN-ovom konvoju na putu prema Lavovu

O trenutačnom stanju u Ukrajini, razgovarali smo s hrabrom hrvatskom veleposlanicom Anicom Djamić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Noći u skloništu

Narod.hr: “Kakvo je danas stanje u Lavovu?”

Veleposlanica Anica Djamić: “Mi smo noćas bili u skloništu, gotovo svaku noć smo u zadnje četiri noći u skloništu. Samo prve je bio napad na obližni centar obuke, a inače su bile samo uzbune, zasada mogu reći samo.”

Narod.hr: “Hoćete li vi ostati u Lavovu, te kakva je situacija s veleposlanstvima drugih zemalja?”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Veleposlanica Djamić: “Od zemalja Europske unije nas je ovdje šest. To su Francuska, Italija, Litva, Latvija, Mađarska i Hrvatska. A iz drugih zemalja njih je još jedno sedam-osam. Mi smo zapravo jedini diplomati ovdje. Zasada ostajem. Vidjet ćemo, sigurnosna procjena će pokazati kada će se trebati ponovno izmjestiti. Što se tiče drugih kolega, mi smo u neprestanoj da tako kažem horizontalnoj konzultaciji, ali još nitko se nije odlučio otići iz Lavova.”

“Bila Hrvatska”

Narod.hr: “Kakvi su uvjeti rada?”

Veleposlanica Djamić: “Mi smo u jednoj prostoriji koju nam je dala na raspolaganje naša udruga “Bila Hrvatska”, tako da smo njima jako zahvalni, da nas primaju u ovim danima kada nije lako ovdje naći ured. Radimo na taj način, iako moram napomenuti da je zapravo moj mobilni telefon moj ured i komunikacija sa svijetom.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Narod.hr: “Kakva je situacija u Lavovu s vodom, hranom i lijekovima?”

Veleposlanica Djamić: “Zasada ima svega što se tiče građana Lavova. Ali, naravno, ovdje je jako veliki pritisak izazvan dolaskom izbjeglica sa svih strana Ukrajine i za njih je potrebno što više higijenskih potrepština. Hrane, vode, još zasad ima, ali to su sve iscrpivi izvori, tako da ako se netko odluči i šalje pomoć – pomoć će doći na pravo mjesto.”

Prognani i izbjegli

Narod.hr: “Dolazi li humanitarna pomoć iz Hrvatske?”

Veleposlanica Djamić: “Zasada je ta pomoć bila od pojedinaca, entuzijasta, jer oni su se organizirali, a da nisu znali kakvi su propisi i što treba. Sada se to ipak strukturira. Mi za Kijevsko-žitomirsku biskupiju upravo organiziramo jedan šleper koji bi išao iz Zagreba. Caritas je taj koji šalje i nastojat ćemo ga dovesti na točnu adresu u Kijev.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovdje u Lavovu je neka vrsta centralne točke za prikupljanje pomoći, ovdje imaju skladišta na koja se može istovarivati. Jedno skladište je Caritasovo, jedno skladište je od nekih drugih humanitarnih organizacija, pa treće skladište je od same oblasne administracije. Ali tada ne znate kome će ta roba doći. Naravno, u ovom trenutku možemo reći svi su potrebni te pomoći, i ovi izbjeglice i prognani ovdje. Mi razlikujemo prognane i izbjegle jer smo to i sami imali. Prognani ostaju u zemlji, izbjegli idu preko granice. Ali dok su ovdje oni isto trebaju sve ove potrebštine o kojima smo razgovarali.”

Narod.hr: “Znate li kakva je sada situacija u Kijevu?”

Veleposlanica Djamić: “Svakodnevno sam u vezi s ljudima u Kijevu, našim lokalnim osobljem koje je ostalo ondje i oni me izvještavaju što se događa. Ovo je zapravo po drugi puta da će policijski sat u tom gradu trajati od jednog dana navečer do prekosutra ujutro. To je još bilo dok sam bila u Kijevu, imali smo tako dugi policijski sat. To znači zabranu kretanja, ostajanje u skloništima, jednu stvarno ograničenu mogućnost za rad, za susrete. Međutim, sigurno je da je to najbolje za građane, jer oni koji budno prate što se zbiva, znaju zašto su takvu odluku donijeli.”

O besposadnoj letjelici

Narod.hr: “Imate li kakvih saznanja o besposadnoj letjelici koja je pala u Zagrebu?”

Veleposlanica Djamić: “Ovdje se to komentiralo u medijima. Ali ja kao veleposlanica Hrvatske nemam nikakve informacije, mene nitko nije kontaktirao, a vjerujem da se taj kontakt odvija na drugim razinama.”

Narod.hr: “Biste li htjeli još nešto reći što nije obuhvaćeno ovim pitanjima?”

Veleposlanica Djamić: “Voljela bih da ovaj rat što prije stane, da bude primirje ako već ne može mir odmah. Ništa se više neće vratiti u normalu, ništa neće biti kako je prije bilo. Ali svejedno, onda postoji tračak nade da se na ruševinama može graditi iznova.”

*Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija    

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version