Veliki obrat: Trump i Kim Jong-un planiraju susret uživo, Kim obećao denuklerizaciju!

Foto: fah

Američki predsjednik Donald Trump izjavio je u petak da je spreman susresti se sa sjevernokorejskim vođom Kim Jong Unom, što bi bio njihov prvi susret licem u lice i potencijalno golemi preokret u nuklearnim napetostima s Pjongjangom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kim se obvezao na “denuklearizaciju” i prekid nuklearnih i raketnih pokusa, rekao je južnokorejski dužnosnik nadležan za nacionalnu sigurnost, a potvrdila Bijela kuća.

“Sastanak se planira”, napisao je Trump na Tweeteru nakon razgovora s Chungom Eui-yongom, otvarajući put za svoj najveći vanjskopolitički potez od stupanja na dužnost u siječnju 2017.

Chung, koji je Trumpa izvijestio o nedavnom posjetu S. Koreji, rekao je da je američki predsjednik odgovorio na Kimov poziv i pristao na sastanak koji bi se trebao održati do svibnja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Borislav Ristić: Genijalan kao Donald Trump

Visoki američki dužnosnik kasnije je izjavio da bi se to moglo dogoditi “u roku nekoliko mjeseci, a da točan datum i mjesto tek treba utvrditi”.

Južnokorejski predsjednik Moon Jae-In, koji se silno trudio omekšati odnose sa Sjevernom Korejom tijekom Zimskih olimpijskih igara prošlog mjeseca, rekao je da bi sastanak postavio temelje za denuklearizaciju korejskog poluotoka, prenio je njegov glasnogovornik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trump je pristao na sastanak s Kimom bez ikakvih preduvjeta, dodao je drugi južnokorejski dužnosnik.

Ublažavanje napetosti između Sjeverne Koreje i SAD-a pozitivno je utjecalo na tržišta kapitala. Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks porastao 0,5 posto, a južnokorejska burza više od jedan posto. Tečaj dolara porastao je prema japanskoj valuti jenu, sigurnim utočištem za kapital u nesigurna vremena.

Američki predsjednik ranije je isticao da se pod određenim uvjetima želi susresti s Kimom, ali da to vrijeme još nije došlo. U listopadu prošle godine ismijao je svog državnog tajnika Rexa Tillersona “da samo troši vrijeme” pokušavajući razgovarati sa Sjevernom Korejom.

Tillerson je u četvrtak tijekom posjeta Africi rekao da su “razgovori o razgovorima” s Pjongjangom mogući ali da su pregovori o denuklearizaciji vjerojatno još daleko.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Kim Jong Un je razgovarao o denuklearizaciji s južnokorejskim predstavnicima, ne samo o zamrzavanju (programa)”, napisao je Trump na Tweeteru. “Osim toga, u tom razdoblju S.Koreja neće izvoditi raketne pokuse. To je golemi napredak, ali sankcije ostaju do postizanja sporazuma”, dodao je.

Sastanak Trumpa i Kima, koji su u prošlosti razmjenjivali uvrede i izazvali strah od rata, bio bi ogroman preokret nakon niza godina u kojima je Pyongyang izvodio pokuse s ciljem da razvije nuklearno oružje sposobno pogoditi američki teritorij.

Na najnoviji razvoj događaja pozitivno su reagirali Južnokorejci čestitajući na društvenim mrežama Moonu što je otvorio put sastanku Trumpa i Kima. Neki čak predlažu da se južnokorejskom predsjedniku dodijeli Nobelova nagradu za mir, iako postoji određena sumnja zbog neuspjeha ranijih razgovora.

Sjeverna i Južna Koreja još su tehnički u ratu budući da je njihov sukob od 1950.-53. okončan prekidom vatre, a ne mirovnim sporazumom.

Japanski ministar obrane Itsunori Onodera je odgovarajući na objavu iz Washingtona rekao da se S. Koreja mora obvezati da će u potpunosti odustati od razvoja nuklearnog oružja kako bi se s Pjongjangom mogli održati smisleni razgovori.

Trump je o najnovijem razvoju događaja razgovarao s japanskim premijerom Shinzom Abeom, a SAD neće pristati na ništa manje od trajne denuklearizacije, rekao je agenciji Reuters neimenovani dužnosnik Trumpove administracije.

Abe je novinarima u petak rekao da je u telefonskom razgovoru s Trumpom ponovio kako međunarodna zajednica mora nastaviti s maksimalnim pritiskom na Pjongjang te da se nada da će već idućeg mjeseca posjetiti SAD i s Trumpom razgovarati o Sjevernoj Koreji.

“Pozdravljamo promjenu stajališta Sjeverne Koreje”, rekao je Abe.

Chung i čelnik južnokorejske Nacionalne obavještajne službe Suh Hoon doputovali su ranije u četvtak u Washington kako bi prenejeli stajališta Sjeverne Koreje o mogućim pregovorima s Washingtonom i mogućnosti da Pjongjang obustavi nuklearne testove ako se vlastima Sjeverne Koreje daju jamstva sigurnosti.

Trumpov priručnik za pregovore s diktatorima

Podsjetimo, u listopadu prošle godine “Trump je povukao crtu preko koje Kim Jong Un ne smije prijeći, jer će ovaj djelovati, pa sada šalje špijune ne bi li saznao je li Trump ozbiljan ili nije. Nervozni Kim III. vjerojatno se po prvi put plaši za svoj mladi život. Jasno je da on svoj nuklearni arsenal smatra posljednjom garancijom očuvanja režima. Trump ga napadima na njegov ego (“mali čovjek raketa”) želi dovoljno izludjeti kako bi Kinu upregao da razoruža svog nestašnog rođaka, jer je Kimova neobuzdanost najveća prijetnja upravo kineskim nacionalnim interesima”, napisao je Borislav Ristić analizirajući ‘Trumpov priručnik za pregovore s diktatorima’ u Večernjem listu.

“Sjeverna Koreja je tek sredstvo. Cilj je Kina. Trump je odabrao prijetiti Pyongyangu i izluđivati Kima III. kako bi od Kine dobio ono što želi, pacifikaciju Sjeverne Koreje. Tek u ovoj konstelaciji možemo razumjeti Trumpovu agendu. Da bismo tu agendu razumjeli nije nam potrebna tajna policija, već je dovoljno posegnuti za Trumpovom knjigom o “umijeću pregovaranja”, gdje on kaže: Prvo se pozicioniraj na krajnje suprotno stajalište, ako te to ništa ne košta, a onda polako popuštaj svom suparniku, dok on troši svoje resurse kako biste se našli na točki koja ti odgovara. Sjetimo se samo Trumpove kampanje i početka njegovog mandata kada je Kinu optuživao za manipulaciju valutom. To je bilo “zauzimanje krajnje suprotnog stajališta”, ističe Ristić u Večernjem listu.

“Za svaki taj kineski ustupak Trump je koristio ludilo “malog čovjeka rakete”. Trumpova prijetnja potpunim uništenjem Sjeverne Koreje primjer je “zauzimanja krajnje suprotnog stajališta”. Svaka sjevernokorejska nuklearna proba najviše je štete nanosila upravo Kinezima. Sad kad je Trump povukao crvenu liniju, Kinezima jedino preostaje da Kim Jong Una razoružaju ili uklone, jer bi prelazak te crvene linije značio Američki napad na Sjevernu Koreju, u kojem su se slučaju Kinezi već obvezali ostati neutralni. To bi bilo krajnje poniženje za Kinu, koje oni po svaku cijenu žele izbjeći. Takav rasplet nije u interesu ni Trumpu. To je poruka koju šalje preko Mattisa i Tillersona, a tu poruku očito razumiju i Kinezi, koji pojačavaju sankcije, iako ne i nestabilni Kim Jong Un. Trump želi postići mir, zbog čega koristi žestoku retoriku kako bi izbjegao krajnju soluciju i uništenje velikog broja života. Njegov cilj je kompromis čiju cijenu će platiti druga strana. Trumpova filozofija rata je: Tresla se gora, rodio se mir. Trump Dalekom istoku isporučuje mudrost Sun Tzua da je “vrhunsko umijeće ratovanja pokoriti neprijatelja bez borbe”, napisao je Ristić u Večernjem listu jesenas.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.