Birališta u Brazilu otvorena su u nedjelju za izbore na kojima se očekuje da će Brazilci, umorni od raširene korupcije i porasta kriminala, za predsjednika izabrati bivšeg vojnog satnika, političara Jaira Bolsonara koji bi mogao tu četvrtu najveću demokraciju na svijetu okrenuti udesno.
Pokušaj atentata
Iako su politički analitičari smatrali kako Jair Bolsonaro nema šanse ni ući u drugi krug izbora, a kamoli postati predsjednik, točka preokreta bio je neuspjeli pokušaj atentata na njega. Bolsonaro je naime, početkom rujna izboden nožem na otvorenom skupu, te je dobar dio predizborne kampanje proveo u liječničkom krevetu što njegov uspjeh čini tim nevjerojatnijim. Ubod je inače bio zahvatio dio jetre, pluća i crijeva, te je Bolsonaro izgubio je dosta krvi i umalo preminuo.
Vídeo por outro ângulo mostra o momento exato da facada em Jair Bolsonaro. pic.twitter.com/QOJSHtj9kq
Tekst se nastavlja ispod oglasa— Rádio BandNews FM (@radiobandnewsfm) September 6, 2018
‘Brazilski Trump’
Bolsonara su mediji, ali i njegovi simpatizeri prozvali ‘brazilskim Trumpom’ budući da nastupa vrlo direktno, te je politički nekorektan, konzervativac, antikomunist i kršćanin. Također je veliki štovatelj vojne diktature (1964 – 85) te se upravo zbog toga smatrali da nema šanse drugom krugu.
Bolsonarovom brzom rastu popularnosti također je pomogao i pad ljevičarske Radničke stranke (PT) koja je vladala Brazilom 13 od posljednjih 15 godina i koja je zbačena prije dvije godine u vrijeme snažne recesije i jednog od najvećih korupcijskih skandala na svijetu.
Istraga naziva “Car Wash”, započeta 2014., dovela je do progona velikog broja istaknutih poslovnih ljudi i političara, uključujući bivšeg predsjednika Luiza Inacia Lulu da Silvu i bivšu predsjednicu Dilmu Rousseff, oboje iz redova PT-a.
Deltan Dallagnol, voditelj te istrage, za CBS je istaknuo kako je taj skandal “puno veći od Watergatea”, a da je iznos isplaćenog mita veći od 2 milijarde dolara.
Umjesto Lule, osnivača PT-a koji je sada u zatvoru, s Bolsonarom se u drugom krugu predsjedničkih izbora bori Fernando Haddad, bivši gradonačelnik Sao Paola libanonskog podrijetla. Brazilska birališta otvorena su u 8 sati po lokalnom, odnosno u 12 sati po hrvatskom vremenu.
Obračun s kriminalom i pravo na oružje
Istraživanje agencije Datafolha, objavljeno kasno u subotu, pokazalo je da Bolsonaro ima 55 posto, a Haddad 45 posto.
Jair Bolsonaro, bivši zastupnik u kongresu obećao je borbu protiv kriminala u brazilskim gradovima i ruralnim područjima, te jačanje autonomije policije pri borbi s naoružanim kriminalcima. Najavio je i ublažavanje zakona o kontroli oružja kako bi se Brazilci lakše štitili.
Prema pisanju The New York Timesa, prošle godine je u Brazilu ubijeno gotovo 64 tisuća ljudi.
“Ovo nisu samo izbori. Imamo samo dvije opcije: okrenuti se prema desno ili prema lijevo, a svi znamo gdje nas je ljevica odvela u posljednjih 13 godina s PT-om”, poručio je Bolsonaro u svom posljednjem video obraćanju u subotu navečer.
“Želimo slobodan Brazil”, zaključio je.
Tržišta sretna zbog Bolsonara
Investitori su ohrabreni Bolsonarovim izborom Paula Guedesa, ekonomista i investicijskog bankara, kao svog ekonomskog gurua i vjerojatnog ministra financija. Guedes je školovan na sveučilištu u Chicagu, poznatom uporištu snažnih zagovornika slobodnog tržišta.
Najpolariziraniji brazilski izbori od 1985. i gotovo kobni napad nožem na Bolsonara prije mjesec dana uzrokovali su turbulencije na tržištima, no brazilska valuta je posljednjih 30 dana ojačala za 9,7 posto u odnosu na dolar s jačanjem šansi Bolsonara za pobjedu.
Guedes je sklon privatiziranju državnih tvrtki, uključujući udjele u naftnoj kompaniji Petrobras i elektrodistribucijski Eletrobras.
Tekst se nastavlja ispod oglasa