Petnaestero veleposlanika pri Vijeću sigurnosti UN-a u četvrtak će prvi put iza zatvorenih vrata glasovati o nasljedniku glavnog tajnika UN-a Ban Ki-moona.
Izbor između 12 kandidata trajat će dugo, sve do listopada, i biti složen, očekuju diplomati.
Kandidirala su se šestorica muškaraca i šest žena.
Osmero ih dolazi iz istočne Europe, uključujući Bugarku Irinu Bokovu, glavnu direktoricu UNESCO-a, i bivšeg slovenskog predsjednika Danila Turka.
Iz Portugala se kandidirao bivši visoki povjerenik za izbjeglice Antonio Guterres, a kandidata ima i iz Argentine i Kostarike.
U prvom planu su Novozelanđanka Helen Clark, najviše pozicionirana žena u hijerarhiji UN-a, administratorica UNDP-a i bivša premijerka, te Susana Malcorra, argentinska ministrica vanjskih poslova i bivša voditeljica Banova kabineta.
Dužnost bi po načelu geografske rotacije trebala pripasti kandidatu iz istočne Europe, a mnogi se zauzimaju da to bude žena, što bi bilo prvi put.
Lista nije još zatvorena jer bi se na njoj mogao naći i bivši australski premijer Kevin Rudd, kao i Bugarka Kristalina Georgijeva, povjerenica za proračun i ljudske resurse u Europskoj komisiji.
Na glasovanju u četvrtak veleposlanici će se izjasniti podržavaju li ili ne pojedine kandidate ne bi li potaknuli one koji imaju najmanje izgleda da odustanu, iako ih na to formalno ništa ne prisiljava.
Svi glasovi ne vrijede isto, jer pet stalnih članica (SAD, Rusija, Kina, Ujedinjeno Kraljevstvo i Francuska) imaju pravo veta.
Moguće je i da se na kraju pregovora nametne kandidat koji je u nekom trenutku bio blokiran.
Banov prethodnik Kofi Annan pobijedio je tako 1996. usprkos dva veta Francuske.
Sustav favorizira izbor kandidata koji najmanje smeta pet velesila, objasnio je jedan diplomat, dodajući da, primjerice, Danilo Turk dobro igra na tu kartu jer ima iskustva i nema problema ni s Rusijom niti sa Zapadom.
Konačni izbor Vijeća sigurnosti potvrdit će Opća skupština UN-a.
Opća skupština po prvi put je organizirala javna saslušanja kandidata na kojima su se oni mogli predstaviti i odgovoriti na pitanja diplomata.
Svi kandidati bili su i pozvani na razgovor pred Vijećem sigurnosti iza zatvorenih vrata.
Inače, među kandidatima se nalazi i Vesna Pusić. Podsjetimo, na internetskoj stranici Vesne Pusić – službene kandidatkinje za UN – na hrvatskom i engleskom jeziku – može se naći tekst koji je Vesna Pusić napisala o sebi, lažno predstavljajući sebe kao osobu kojoj se zbog “društvenog aktivizma”, odnosno feminizma, 1979. godine u Socijalističkoj Federativnoj Republici Jugoslaviji “prijetilo formalnim progonom” te je bila izložena “političkom pritisku i napadima”.
Istina je – potpuno drugačija.
Nakon što je predsjednik Hrvatske vlade Tihomir Orešković potvrdio da Vesna Pusić ima potporu Vlade u svojoj kandidaturi za glavnu tajnicu UN-a, Udruga U ime obitelji odlučila je pokrenuti peticiju putem koje građani mogu izraziti svoje nezadovoljstvo ovom odlukom, a koju možete potpisati na https://potpisi.me/
> Pokrenut postupak o sukobu interesa za Vesnu Pusić
> HNES: Kandidatura Vesne Pusić sramota za Hrvatsku
> Sjećate li se što je Vesna Pusić izjavila o pokolju na Bleiburgu?
Tekst se nastavlja ispod oglasa