Predsjedatelj Predsjedništva Bosne i Hercegovine Bakir Izetbegović u petak je osudio odluku što ju je dan ranije donijela vlada Republike Srpske uvodeći posebni sustav provjere prijave prebivališta u tom entitetu te je pozvao visokog predstavnika međunarodne zajednice za BiH Valentina Inzka da iskoristi svoje ovlasti i poništi tu odluku, koju je ocijenio protutustavnom i protivnom odredbama Daytonskog sporazuma.
Iz Izetbegovićeva ureda priopćeno je kako on “najoštrije osuđuje Odluku vlade entiteta RS kojom se protuustavno i protuzakonito uređuje oblast prijave i odjave prebivališta”.
“Ova je odluka antidaytonska s očevidnom nakanom diskriminirajuće primjene, a u cilju nastavka i legalizacije etničkog čišćenja i genocida provedenog na teritoriji entiteta RS”, stoji u Izetbegovićevoj izjavi dostavljenoj medijima u Sarajevu.
Vlada RS u četvrtak je donijela “odluku o vršenju provjere točnosti podataka prilikom prijave prebivališta” na teritoriju tog entiteta. Tom je odlukom uvedena obveza podnošenja pisanih dokaza o vlasništvu ili najmu nekretnine u kojoj se prijavljuje prebivalište kakva ne postoji u sadašnjem zakonu, a policiji su dane ovlasti da provodi provjere te diskrecijsko pravo da može odbiti odnosno poništiti prijavu koju smatra nezakonitom.
“Odluka će vrijediti dok se ne donese zakon koji će regulirati tu oblast na detaljan i adekvatan način”, izjavila je predsjednica vlade RS Željka Cvijanović ustvrdivši kako je u pitanju sigurnosni aspekt.
Odluka vlade RS uslijedila je nakon što je u parlamentu BiH zaustavljen proces usvajanja novog zakona o prebivalištu, što je ovlast koja pripada isključivo državi, a ne entitetima. U predloženim izmjenama zakona također je predviđena obveza prilaganja odgovarajućih dokaza o posjedovanju odnosno najmu nekretnine, no udruge koje okupljaju nesrbe prognane s područja RS strahuju kako bi šire ovlasti koje bi dobila policija mogle poslužiti za dodatno entičko čišćenje jer se time zapravo omogućava brisanje iz evidencije prebivališta osoba koje u tom entitetu imaju nekretnine, no u njima ne mogu trajno boraviti jer nisu uvjetne za stanovanje.
Takvo stajalište dijeli i Stranka demokratske akcije (SDA), čiji su zastupnici u Domu naroda parlamenta BiH odbili podržati predložene izmjene zakona sve dok se ne izbrišu odredbe koje bi dovele u pitanje bezuvjetno pravo povratnika u RS na prijavu prebivališta.
Kooordinacija izbjegličkih udruga “1. ožujka” u petak je također osudila odluku vlade RS uz ocjenu kako je riječ o otvorenom blokiranju prava izbjeglih i prognanih na povratak kako ga definira Daytonski sporazum.
“Ovako otvoren nasrtaj na ustavno-pravni poredak ne može i ne smije proći bez odgovora međunarodne zajednice i vlasti BiH, utoliko više što je sada jasno da Milorad Dodik i njegov režim našu zemlju guraju u smjeru Ukrajine, a građane nesrpske nacionalnosti u RS-u u podjarmljenu manjinu”, stoji u priopćenju ove koalicije.
Udruga “1. ožujka” je prošle godine počela provoditi kampanju pojačanog prijavljivanja bošnjačkih i hrvatskih prognanika na teritoriju RS kako bi svojim glasovima doprinijeli da se u državni i entitetski parlament izabere što više zastupnika s područja RS koji bi onemogućili dominaciju političkih stranaka sa srpskim predznakom.
Vlasti RS reagirale su optužbama kako udruga uz pomoć bošnjačkih političkih stranaka priprema izborni inženjering te su najavile kako će uporabiti sva raspoloživa sredstva ne bi li to spriječili.
Predsjedatelj Predsjedništva BiH Izetbegović u svom je reagiranju ustvrdio kako je vlada RS “najgrublje prekršila Daytonski mirovni sporazum” na što bi, kako ističe, morao reagirati visoki predstavnik sukladno Aneksu 10 tog sporazuma. “Lažno se pozivajući na razloge sigurnosti vlada RS je ovom odlukom dala policiji entiteta odriješene ruke da krši zajamčena prava povratnika i ugrožava njihovu sigurnost”, stoji u izjavu u kojoj se dodaje kako će Izetbegović učiniti sve što je potrebno da bi se sporna odluka stavila izvan snage.
Tekst se nastavlja ispod oglasa