Beogradski tisak prenosi danas polemiku srbijanskog premijera Aleksandra Vučića i glasnogovornice Europske komisije za politiku susjedstva i pregovore o proširenju Maje Kocijančič, potaknutu Vučićevim izravnim optužbama da EU financira pojedine medije koji pišu protiv vlade u Beogradu.
“Ne želim biti lutka na koncu Europske unije”, naslov je u kojem “Večernje novosti” ističu Vučićevu izjavu u polemici s Kocijančič, nakon što je ona odlučno odbacila tvrdnje srbijanskog premijera da EU pojedinim medijskim organizacijama plaća za kampanju protiv njegove vlade.
Prijepori su potaknuti Vučićevom optužbom u petak na tiskovnoj konferenciji kad je novinare Balkanske istraživačke mreže (BIRN) izravno nazvao “lažljivcima”, navodeći kako su “dobili novac od gospodina (voditelja delegacije EU u Srbiji Michaela) Devenporta i EU da govore nešto protiv vlade Srbije”.
Aludirajući na članak “Ispumpavanje kopa i proračuna” o postupku izbora tvrtke koja će izbaciti vodu iz površinskog kopa rudnika Tamnava, gdje je nakon prošlogodišnjoj poplava ostalo pravo jezero, Vučić je rekao je poduzeće “Energotehnika Južna Bačka” iz Novog Sada dalo bolju ponudu od dviju inozemnih tvrtki koje su konkurirale za taj posao.
“Stvarno mi je jako žao zbog toga što smo oštetili te zapadne tvrtke”, rekao je ironično Vučić.
Iz Bruxelesa je uslijedila izjava kojom EU “snažno odbacuje kao neutemeljene” tvrdnje srbijanskog premijera da Unija plaća pojedine organizacije da vode kampanju protiv vlade i naglašava da su mediji poput mreže BIRN, koju je on kritizirao, “bitni za valjan uvid u ono što rade izabrane vlasti”.
“Jako su nas iznenadile tvrdnje srbijanskog premijera Vučića. EU podržava nezavisno i hrabro novinarstvo i slobodu izražavanja u Europi i šire”, navedeno je u izjavi Maje Kocijančič, u kojoj se naglašava da EU, u nastojanjima da podrži slobodu govora, među ostalim aktivnostima, daje nepovratna financijska sredstva neovisnim i nevladinim organizacijama u cijeloj regiji, koja dodjeljuje na natjecateljskoj osnovi i u skladu sa strogom procedurom.
“Svi korisnici takve pomoći imaju punu uređivačku neovisnost i jedini su odgovorni za objavljeni materijal. EU od srpskih vlasti očekuje da osiguraju okruženje koje će podržati slobodu izražavanja i medija”, istaknula je u izjavi europska dužnosnica.
Uslijedila je uzvratna poruka iz Beograda u kojoj Vučić naglašava kako je “vrlo iznenađen neutemeljenim tvrdnjama i zaprepašten činjenicom da ga Maja Kocijančič u ime EU pokušava ušutkati” te da njezine tvrdnje “odlučno odbacuje”.
On je rekao kako je bila riječ o pokušaju da se vladu Srbije “natjera da prihvati ponudu jedne zapadne tvrtke koja je čak 23 milijuna eura skuplja od ponude srpske tvrtke”.
“Za vas tričavih 23 milijuna. Za mene i zemlju koju vodim – velikih 23 milijuna”, naveo je Vučić, izrazivši uvjerenje da “licemerje i laž, kao i progon onih koji slobodno misle i kojima se ne može naređivati svaka riječ i svaki potez, nisu vrijednosti za koje se treba boriti”.
“Usput, ako vam osobno predstavljam smetnju jer ne želim biti vaša lutka na koncu, već samo sluga građana Srbije, jasno me i nedvojbeno o tome izvijestite. Sklonit ću vam se s puta, a znam da ima mnogo onih koji čekaju da ulogu potrčka i poslušnika preuzmu iste sekunde”, naveo je srbijanski premijer u odgovoru glasnogovornici Europske komisije Maji Kocijančič.
Tekst se nastavlja ispod oglasa