Vučić u Sarajevu nudi suradnju i obećava punu potporu stabilnosti BiH

Foto: fah

Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić ponudio je u četvrtak u Sarajevu jačanje suradnje Srbije i Bosne i Hercegovine obećavši kako iz Beograda neće doći ništa što bi ugrožavalo mir i stabilnost u BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vučić je u Sarajevo stigao u sklopu dvodnevmog službenog posjeta Bosni i Hercegovini, prvoga na toj razini nakon šest godina.

Pred sjedištem Predsjedništva BiH mu je priređen svečani doček uz crveni tepih a cijelu ceremoniju uoči početka razgovora s trojicom članova bosanskohercegovačkog državnog vrha Draganom Čovićem, Bakirom Izetbegovićem i Mladenom Ivanićem pratile su upadljive i iznimno jake mjere sigurnosti čiji je cilj bio spriječiti ponavljanje izgreda poput onoga u Srebrenici u srpnju 2015. kada ga je ljutita masa napala.

Vučić je u četvrtak kazao kako se Sarajlijama zahvaljuje na toplom dočeku dodajući kako je na prste jedne ruke mogao izbrojati one koji bi mu nešto ružno kazali.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodao je kako se na zbivanja u Srebrenici ne želi vraćati jer je okrenut suradnji.

“Došao sam u Sarajevo kao predsjednik Srbije da kažem da BiH u Srbiji ima pravog i iskrenog prijatelja”, kazao je Vučić.

Srbijanski predsjednik tvrdi kako je u odnosima s BiH dosegnuto stanje u kojemu su jedni drugima u prilici reći sve što misle a istodobno biti okrenuti ka budućnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nemam potrebu niti obvezu bilo kome se dodvoravati no zbog građana BiH… želim kazati da je Srbija prijatelj BiH, da ćemo se ponašati kao prijatelj i da će se to vidjeti u godinama i desetljećima koja su pred nama”, kazao je Vučić.

Podsjetio je kako dvije zemlje sada imaju godišnju robnu razmjenu vrijednu milijardu i 500 milijuna eura a drži kako se ona može povećati uklanjanjem različitih zapreka.

Ponovio je ideju o nekoj vrsti trgovinske unije među šest država zapadnog Balkana ističući kako bi to bilo na tragu Europske unije s više brzine pri čemu bi onda ova regija bila konkretniji i važniji partner Uniji čak i od njenih država članica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kazao je i kako se nada dramatičnom ubrzanju razgovora kojima bi se konačno riješilo pitanje granice između Srbije i BiH što bi ujedno bio važan signal za cijelu regiju.

Vučić očekuje da bi se to kao i još neke važne stvari riješile do kraja godine a tada bi u Srbiji uslijedio sastanak s članovima Predsjedništva BiH na koji bi bili pozvani i neki europski dužnosnici.

Ponudio je i nastavak suradnje dvije države u infrastrukturnim projektima uključujući autocestu kojom bi se preko Romanije povezali Sarajevo i Beograd.

Vučić je kazao kako je dogovoreno da njegova zemlja i Srbija pružaju potporu jedna drugoj na euopskom putu i u međunarodnim organizacijama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjedatelj Predsjedništva BiH Dragan Čović je Vučića nazvao “dragim prijateljem Acom” dodajući kako su s njim vođeni “izuzetno konstruktivni razgovori”.

Potvrdio je kako odnose dvije zemlje opterećuju brojni problemi koje valja riješiti ali je istaknuo kako za to postoji puna spremnost na obje strane.

“Možemo vrlo brzo doći do zajedničkih rješenja kako bi svima poslali poruku da se okrenemo budućnosti”, kazao je Čović.

Kazao je kako vjeruje da je ovo početak jednog novog odnosa i suradnje što bi trebalo pomoći i stabiliziranju unutarnjih prilika u BiH za koje je istaknuo kako su “obilježeni dubokom krizom”.

Srbijanski predsjednik nakon susreta s članovima Predsjedništva BiH boravio je u Istočnom Sarajevu gdje se sastao s lokalnim dužnosnicima iz političkih stranaka sa srpskim predznakom a u petak će razgovarati s predsjedateljem Vijeća ministara BiH Denisom Zvizdićem i članovima rukovodstva obadva doma parlamenta BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.