Erasmus+ najveći je program Europske unije za obrazovanje, osposobljavanje, mlade i sport, a u dijelu koji se odnosi na mlade potiče aktivnosti mladih u društvu i volontiranje te stvara aktivno građanstvo, poručio je u utorak državni tajnik u Ministarstvu za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku dr. Marin Strmota.
Državni tajnik Strmota otvorio je u utorak godišnju Erasmus+ konferenciju za područje mladih u ime ministrice za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku Nade Muragnić istaknuvši da program Erasmus+ pruža mladima velike mogućnosti.
Godišnju konferencija organizirala je Agencija za mobilnost i programe Europske unije (AMPEU), a održana je u povodu poziva na podnošenje prijedloga za program Erasmus+ za 2017. godinu. Prva je to u nizu konferencija u sklopu Erasmus+ informativne kampanje i u zagrebačkome hotelu Dubrovniku okupila je oko 200 sudionika – predstavnika nevladinih udruga, organizacija i pojedinaca koji rade s mladima. Europska komisija objavila je 20. listopada ove godine poziv na podnošenje prijedloga za program Erasmus+ za 2017. godinu.
Veliko povećanje proračuna i velike mogućnosti sudjelovanja za organizacije iz Hrvatske
Erasmus+ najveći je program Europske unije u području obrazovanja, osposobljavanja i mladih, a sa svojim prethodnicama u području mladih (Mladi za Europu, Europska volonterska služba, Mladi, Mladi na djelu) 2017. godine obilježit će 30 godina postojanja, podsjetila je u uvodnim riječima ravnateljica AMPEU-a mr. Antonija Gladović.
Veliko povećanje proračuna i velike mogućnosti sudjelovanja za organizacije iz Republike Hrvatske najvažniji su razlog našega okupljanja, istaknula je i ustvrdila kako taj trend sa sobom nosi brojne mogućnosti, ali i veliku obvezu svih nas da dostupan novac uspješno povučemo na korist naših krajnjih korisnika – a to su mladi.
Kako je rekla Gladović, popularnost programa Erasmus+ u području mladih potvrđuju i činjenice da je samo u Republici Hrvatskoj od prve godine provedbe (2009.) do danas proračun povećan za više od 30 puta ili čak 3700 posto te da je, paralelno s rastom proračuna, broj prijava u razdoblju od 2009. do 2016 godine porastao za više od 40 puta.
U idućoj godini i AMPEU će proslaviti 10. rođendan, među ostalim, i s podatcima da je Agencija u deset godina ugovorila gotovo tri tisuće projekata vrijednih više od 70 milijuna eura što bi, izvijestila je Gladović, do 2020. godine trebalo “doseći nebeske visine” jer hrvatsku nacionalnu agenciju za program Erasmus+ očekuje povećanje sredstava od čak 40 posto te gotovo milijarda kuna za hrvatske korisnike i njihove kvalitetne projekte.
Konačni cilj ovoga događanja su novi, kvalitetni projektni prijedlozi
Kako je izjavila Gladović, zadaća konferencije je da se sudionici upoznaju sa širokom lepezom mogućnosti koju pruža program Erasmus+, da ih potakne da sudjeluju u aktivnostima kao što su mobilnost mladih i osoba koje rade s mladima, volonterskoj službi, strateškim partnerstvima kroz koja mogu ostvariti razmjenu dobre prakse ili razviti inovaciju i na održavanje sastanaka mladih i donositelja odluka, a sve to zbog osobnog razvoja, razvoja organizacije i dobrobiti lokalne zajednice.
Konačan cilj ovog događanja, istaknula je, su novi, kvalitetni projektni prijedlozi već na natječaju za 2017. godinu.
Konferencija je bila i prigoda i da dosadašnji korisnici, čiji su projekti prepoznati kao primjeri dobre prakse, iznesu svoja iskustva, a za njezina trajanja uručena je nagrada pobjednici u nagradnoj igri “Pomogni Alexu” koja je tijekom listopada ove godine održana u okviru kampanje “Time to move” u 19 europskih zemalja. Svrha kampanje bila je potaknuti mlade na mobilnost, a nagradu iPad mini u online nagradnoj igri osvojila je Nikolina Blagojević iz Vukovara.
Sudionici su mogli razgledati i izložbu “Lica mobilnosti” autora Marija Ivankovića, volontera Udruge za izvannastavne i izvanškolske aktivnosti CINAZ iz Zadra. Na njegovim fotografijama su mladi koji su sudjelovali u programima mobilnosti s osobnim porukama o stečenom iskustvu.