Petak, 21 ožujka, 2025
15.8 C
Zagreb
Pratite nas:

18. veljače 1945. Mostarska operacija – partizani pod znakom petokrake počeli velike pokolje žena, djece, svećenika i zarobljenika!

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sam Mostar je pao u ruke partizana 14. veljače 1945., a slijedeće dane i mjesece obilježili su veliki partizanski pokolji Hrvata i muslimana (danas Bošnjaka) u gradu i okolici.

Ovih dana su provokatori iz cijele BiH, pa i država bivše Jugoslavije s petokrakama i zastavama Jugoslavije došli provocirati preživjele žrtve partizanskih logora, kao i potomke žrtava koji su se suprotstavili tom komunističkom licemjerju.

‘Antifašisti’ u Mostaru ‘oboružani’ jugoslavenskim zastavama, Titovim slikama i zvijezdom petokrakom napadnuti od strane jednog dijela navijača?

 

 

Zašto je Mostar bio važan partizanima ?

Okosnicu obrane Mostara činile su 369. ‘Vražja’ divizija i 9. ustaško-domobranska divizija vojske NDH te razne manje posadne postrojbe njemačkog Wehrmachta, ukupno oko 15 000 vojnika.

Mostar je bio ključno uporište u njemačkoj obrambenoj ‘Zelenoj liniji’ na južnom krilu, koja je štitila povlačenje grupe armija “E” iz Grčke i Srbije, te odstupnica prema Sarajevu. Zbog toga je na Mostar krenula velika vojska od 45.000 partizana, a među njima je bio veliki broj Hrvata iz Dalmacije jer je Tito računao da bi time mogao otupiti oštricu obrane grada i okolice čiji vojnici i stanovnici Hrvati nisu bili skloni partizanima.

Glavni je udar počeo 6. veljače 1945. napadom na Široki Brijeg, a poslije njegova pada sljedeći dan, nastavio se prodorom prema Mostaru u koji su partizanske postrojbe ušle tek 14. veljače. Posvuda su se vodile žestoke bitke, pa su i gubici bili veliki. U izvještajima partizanskih zapovjednika često se spominje žestok otpor i čuđenje što im se predao mali broj domobrana. S obzirom da je Njemačka gubila rat, partizani su očekivali njihovu masovnu predaju, no vojnici NDH nisu odstupali sa svojih položaja. Kada je situacija za njemačko-ustaške snage postala beznadna, prema izričitoj naredbi Adolfa Hitlera krenulo se u povlačenje prema Sarajevu koji je, prema novom operativnom planu, trebalo držati pod svaku cijenu.

U pozadini Mostarske operacije krile su se mnoge ljudske tragedije.

 

Zastava pod kojom su partizani počinili najveće zločine nad civilima i zarobljenicima:

Slikovni rezultat za partizani tito

 

Partizanski pokolji – provedeni uz znanje i odobrenje Rankovića i Tita

Naime, još u sklopu priprema za Mostarsku operaciju, čelni čovjek OZNE Ranković je na teren u Hercegovinu poslao Uglješu Danilovića, koji je za tu prigodu doveden s više razine vlasti (čelnog mjesta Ozne za BiH i iz Pokrajinskog komiteta KPJ za BiH)! Kako je pak Ranković u to vrijeme bio najbliži Titov pouzdanik, postaje jasno da je tolika briga jugoslavenskog komunističkog vrha da na terenu u Hercegovini ima probrane oznaše, bila vođena posebnim razlozima.

Nakon zauzimanja Širokog Brijega partizanski krvavi pir nastavljen je smaknućima svećenika u LjubuškomGradnićimaČitluku,  Izbičnu

Istoga dana, kada i u Mostar, partizani su ušli u obližnje Nevesinje. Sve Hrvate i Bošnjake koje su zatekli okupili su na jednom mjestu i streljali. Samo u tom događaju ubijeno je preko 30 ljudi, a narednih dana u Nevesinju i okolici ubili su najmanje 200 hrvatskih i muslimanskih civila. Valja istaknuti da je Nevesinje već od ljeta 1941. godine bilo pod genocidnim udarom četnika, a poslije i partizana, tako da je u toj župi ubijeno više od 50% Hrvata.

Četničko-partizanski genocid u Nevesinju – ubijeno više od 50% Hrvata

Odmah po ulasku u Mostar sastavljen je popis “sumnjivih” osoba koje je trebalo likvidirati, a “čišćenje” je počelo nekoliko sati potom.

Prva smaknuća počinjena su u Rodoču (ubijena 32 Hrvata jer su “pred partizanskim snagama pobjegli u Mostar”). Na Buni je ubijeno 12 žena i djece. S kamenom oko vrata bačeni su u Neretvu, piše poskok.info

Predvečer su iz samostana izvedena sedmorica franjevaca, vezana su žicom i na Čekrku ubijeni: provincijal fra Leo Petrović, fra Grgo Vasilj, fra Jozo Bencun, fra Bernardin Smoljan, fra Kažimir Bebek, fra Rafo Prusina i fra Nenad Pehar. Tijela su im bačena u Neretvu.

Partizanski zločini nastavili su se nesmanjenom žestinom i u narednim mjesecima. Ubijani su djeca, starci, intelektualci, svećenici…

Nakon bleiburške tragedije križni put doveo je mnoge Hrvate i muslimane do mostarskog zatvora Ćelovine. Partizani su je pretvorili u masovno mučilište i ubijallište. Preživjeli su svjedočili o svakodnevnim mučenjima i ubojstvima. Tijela ubijenih su najčešće bacana u jamu Bišina na Veleži u koju su bacana i tijela ubijenih civila Bošnjaka i Hrvata iz Nevesinja.

Među desecima mučenih i ubijenih nalazile su se i žene.

Zatvor Ćelovina u Mostaru odveo u smrt 3000 ljudi

Ideološko, a s njim i etničko, čišćenje Hercegovine od strane Partizana nikada nije sankcionirano. Što više, masovna ubojstva nedužnih ljudi neki i danas slave kao pobjedu nevješto skrivajući masovne etničke i ideološke zločine u plašt borbe na strani antifašizma.

No to nije bio kraj. Mostarska je operacija bila tek jedan od poligona (prije toga pokolji su zabilježeni u Dubrovniku) na kojem se uhodavao sustav zločina koji je svoj vrhunac imao na Bleiburgu i završetku rata na Križnim putevima smrti, u kojima je hrvatski narod doživio najveću tragediju u svojoj povijesti.

Svi su ti zločini djela velikosrpske politike i sustavnog provođenja velikosrpskog programa. Istina, među izvršiteljima bilo je na žalost i nekih Hrvata, koji su postali slijepe sluge jedne politike, politike u koju su se na vješt način ubacili četnici u partizanskim odorama, politike kojoj je bio i ostao cilj optuživanje, zlostavljanje i uništavanje hrvatskoga narodnog bića.

Što ima žalosnije nego kada svoj narod ubijaju rođeni sinovi?

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/poskok.info

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci