Majku Terezu, koja je život posvetila najsiromašnijima i odbačenima, papa Franjo proglasio je u nedjelju sveticom na misi koju je na Trgu svetog Petra u Rimu pratilo oko 100.000 vjernika.
“Proglašavamo blagoslovljenu Terezu od Kalkute sveticom i stavljamo je na popis svetaca, nalažući da bude štovana od cijele Crkve”, kazao je papa Franjo.
Proglašenje tako dolazi dan prije obljetnice njene smrti, a blaženom je proglašena 2003. godine. Kako bi postala svetom, Papa joj je trebao potvrditi dva službena čuda. Prvo je čudo priznato 2002. godine, a drugo u prosincu prošle godine. U prvom slučaju radi se o ozdravljenju Indijke od tumora, a drugi slučaj ozdravljenja dogodio se u Brazilu.
Rođena 26. kolovoza 1910. u Skoplju u Makedoniji kao Gonxha Bojaxhiu. Krštena je rimokatolkinja što je u Skoplju bila manjinska religija. U tom je gradu provela i djetinjstvo, ali je rano odlučila da će se posvetiti vjerskom životu
Napustila je dom s 18 godina i preko Zagreba, čijom će počasnom građankom kasnije postati, stigla u samostan Sestara Loretskih u Dublin. Odatle će se 1929. zaputiti u Indiju.
Počela je raditi u indijskim siromašnim četvrtima, poučavati djecu i brinuti se za bolesne. Godine 1950. službeno je utemeljila Misionarke ljubavi kao kongregaciju u Kolkatskoj biskupiji. Preminula je 1997., a blaženom ju je proglasio sv. Ivan Pavao II. samo šest godina kasnije, 2003. godine.
A što je ostalo u Calcutti nakon smrti Majke Terezije, pogledajte u dokumentarnom filmu Ljiljane Bunjevac Filipović “Prateći Majku Tereziju” koji se prikazuje večeras u 20 sati na Prvom programu.
Devetnaest godina nakon njezine smrti u dobi od 87 godina, titulom svetice ovjekovječena je na svečanoj misi na Trgu sv. Petra u rimu pred oko 100.000 štovatelja. U katoličkom kalendaru Majka Tereza će se slaviti 5. rujna, na dan njezine smrti. Nakon završetka svečanosti, papa Franjo će podijeliti obroke za 1500 siromašnih, o kojima se posebice brinu Misionarke ljubavi, družbe koju je ustanovila sama Majka Tereza.
Rođena kao Agnes Gonxa Bojaxiu 1919. u Skoplju kao pripadnica albanske etničke manjine, Tereza je većinu svog života provela u Indiji pomažući najpotrebitijima.
Već u 12. godini Agnes je znala da želi služiti Bogu i siromašnima. Kad joj je bilo 18 pridružila se Družbi Sestara Naše Gospe od Loreta, irskoj zajednici sestara koja je vodila škole u Indiji. Uzela je ime Tereza.
U Indiju je iz Dublina stigla 1929. i podučavala je u školi za djevojčice u Calcutti, danas Kolkati, koju je vodila njezina družba. Na ulicama ispred samostana svakodnevno je gledala onemoćale i siromašne beskućnike za koje nitko nije mario.
Godine 1946. u vlaku za Darjeeling čula je Božji poziv da se pridruži Isusu u u brizi za siromašne.
Vatikan joj je godinu poslije dopustio da napusti sestre Gospe od Loreta i otvori prvu školu u sirotinjskom dijelu Kolkate.
Godine 1950. je dobila dozvolu da u Kolkati otvori svoj red Misionarke ljubavi, s ciljem da skrbi o onima za koje se nema tko brinuti, a ta družba danas ima 4500 sestara i djeluje u 133 zemlje.
Nakon proglašenja sveticom i Papinog naloga da je “kao takvu mora štovati cijela Crkva” diljem Indije su krenule molitvene i druge svečanosti. U Kalkoti su bili postavljeni golemi televizijski ekrani kako bi se mogla pratiti svečanost na Trgu sv. Petra. Ispred sjedišta Misionarki ljubavi u Kolkati okupilo se više stotina ljudi, a predsjednik Mukherjee je majku Terezu nazvao “mesijom siromašnih i stupom potpore za onemoćale i napaćene”, dodavši da je svaki Indijac ponosan na njezinu kanonizaciju.
U pobodu njezine kanonizacije, u centrima Misionarki ljubavi u kući Majke Tereze te crkvama diljem Indije danas se održavaju posebna misna skavlja i skupne molitve. Veliko okupljanje najavljeno je i u gradu Ahmedabadu. U svim katoličkim župama u Indiji organizirani su zajednički obroci, simbolički podsjećajući na služenje Majke Tereze siromašnjima i potrebitima.
Nećakinja Majke Terezije: Kad si je gledao u oči, osjećao si da svojim pogledom ulazi u tvoje srce
Tekst se nastavlja ispod oglasa