Uz nazočnost velikog broja gledatelja i posjetitelja iz cijele Hrvatske te predstavnika najvišeg državnog vrha, u nedjelju poslijepodne počela je u nazočnosti državnoga vrha i brojnih uzvanika i posjetitelja ovogodišnja, 302. Sinjska alka – hrvatska viteška igra kojom se slavi pobjeda nad osmanskim osvajačima 14. kolovoza 1715.
Uoči otvaranja nadmetanja alkarski vojvoda Ante Vučić u tradicionalnom obraćanju poručio je da se kroz Alku šalje poruka domoljublja, junaštva, mira i ljubavi, kao i poruka da je ona bila i jest simbol odlučnosti hrvatskog naroda za obranu svoje slobode i domovine.
Zahvalio je Vladi i ministru obrane Damiru Krstičeviću što je Hrvatska vojska vraćena u Sinj, u vojarnu koja nosi ime 126. sinjke brigade, a poseban pozdrav uputio je hrvatskim generalima zatočenima u Haagu.
Uz ostale, posebno je pozdravio svjetske prvake hrvatske vaterpoliste i izbornika reprezentacije Ivicu Tucaka, zahvalivši im što “na najbolji način promoviraju Hrvatsku”, što je publika popratila dugim pljeskom.
Istaknuo je da su generacija alkara vitezova koja ima na čast doživjeti dvije povijesne privilegije – prije dvije godine proslavljena je jubilarna 300. Sinjska alka, a četvrti je put održana izvan Sinja, u herojskom gradu Vukovaru. “Svečanom alkom u Vukovaru osnažili smo nacionalni identitet i hrvatsko zajedništvo kojem smo svjedočili u nedavnom strašnom požaru koji je zahvatio ovaj dio Dalmacije”, naglasio je Vučić.
Vrijednosti koje su nas krasile kroz Domovinski rat potrebne i danas
“Vrijednosti koje su nas krasile kroz Domovinski rat potrebne su nam danas i u miru kako bismo stvorili uvjete da naša mladost ne odlazi van, već na rodnoj grudi ostvari budućnost za sebe i svoje potomke”, poručio je.
Izrazio je uvjerenje da čelni ljudi naše države “iako smo suočeni s kušnjama i odlukama koje nam pokušavaju nametnuti izvana”, upravo vode takvu politiku za bolji život svih nas.
“Dajem svoju punu podršku predsjednici Republike Kolindi Grabar-Kitarović i premijeru Andreju Plenkoviću da štite interese Hrvatske i Hrvata izvan naše domovine”, kazao je alkarski vojvoda.
S riječima prvog hrvatskog predsjednika dr. Franje Tuđmana “sve za Hrvatsku, Hrvatsku ni za što” proglasio je Alku otvorenom, a alkarima poželio “čvrstu desnicu i oko sokolovo”.
U svečanoj loži okupili su se predstavnici najvišeg državnog vrha i ministri u Vladi na čelu s predsjednicom Republike i pokroviteljicom te manifestacije Kolindom Grabar-Kitarović.
“Neka pobijedi najbolji, oko sokolovo i čvrsta desnica”, poručila je predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović koja je prije početka Alke posjetila crkvu Čudotvorne Gospe Sinjske i prošetala središtem Sinja.
Alku prate i premijer Andrej Plenković, predsjednik Sabora Gordan Jandroković, saborski zastupnik i čelnik Mosta Božo Petrov, potpredsjednik Hrvatskog sabora akademik Željko Reiner, splitsko-makarski nadbiskup Marin Barišić, sinjska gradonačelnica Kristina Križanac, zagrebački gradonačelnik Milan Bandić, hrvatski član Predsjedništva BiH Dragan Čović, potpredsjednica Vlade i ministrica financija Martina Dalić, potpredsjednik Vlade i ministar obrane Damir Krstičević i drugi.
U Sinj je stigao i Božo Petrov koji je dio djetinjstva proživio u Sinju. Kazao je kako u Sinj nije došao skupljati političke bodove. Na Alku je došao u društvu Mire Bulja, Sinjanina i bivšeg alkarskog momka, javlja HRT.
Sinjskom alkom obilježava se pobjeda nad osmanskim osvajačima 14. kolovoza 1715. kod Sinja. Na taj dan 700 hrvatskih branitelja iz Sinja odbilo je navalu turskoga zapovjednika Mehmed-paše Čelića čija je vojska brojala 60.000 vojnika.
Alka je pojedinačno viteško nadmetanje u kojem može sudjelovati najmanje 11 i najviše 17 alkara, a slavodobitnik je onaj koji u tri utrke gađanjem u alku prikupi najviše punata, odnosno bodova. Trče se tri trke i bodovi se zbrajaju. Alkar s najviše osvojenih bodova postaje slavodobitnik. Slavodobitnik Alke je bogato nagrađen, a Sinjani i narod Cetinske krajine do sljedeće ga Alke slave kao svojeg najboljeg junaka i viteza.
U znak priznanja za poticanje domoljublja i očuvanje povijesnih, kulturnih, etnografskih i drugih vrijednosti, Sinjska alka je po međunarodnim mjerilima proglašena pokretnim spomenikom kulture najviše kategorije 1979., a 15. studenog 2010. upisana je na UNESCO-ov popis nematerijalne svjetske baštine u Europi.
Pobjednik prošlogodišnje 301. Alke bio je Tino Radanović iz Sinja.
Tekst se nastavlja ispod oglasa