Site icon narod.hr

HAZU: obilježeno 150 godina “Rada” i 140 godina Ljetopisa

Foto: fah

U palači Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u ponedjeljak je svečano obilježena 150. obljetnica Rada HAZU, najstarijeg hrvatskog znanstvenog časopisa, i 140. obljetnica Ljetopisa HAZU.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rad je započeo izlaziti 1867. i u proteklih 150 godina, unatoč promjenama država i društvenih uređenja održao je kontinuitet izlaženja, priopćeno je iz Akademije. Od 1867. do 1941. te od 1946. do 1991. izlazio je pod naslovom Rad Jugoslavenske akademije znanosti i umjetnosti, a od 1942. do 1945. te od 1991. do danas kao Rad Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti. U tom su razdoblju objavljene 532 knjige Rada prema kontinuiranoj numeraciji. U Radu je objavljeno 3479 znanstvenih i umjetničkih priloga, a u njihovu je nastanku sudjelovalo 2228 autora. Najplodniji autor bio je prvi predsjednik Akademije Franjo Rački sa 61 prilogom. Ukupni opseg svih knjiga Rada premašuje 115.911 stranica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Autori priloga u Radu bili su i Ivan Kukuljević Sakcinski, Bogoslav Šulek, Fran Kurelac, Spiridion Brusina, Đuro Daničić, Vatroslav Jagić, Baltazar Bogišić, Ivan Tkalčić, Ljudevit Vukotinović, Mijo Kišpatić, Tadija Smičiklas, Vjekoslav Klaić, Izidor Kršnjavi, Dragutin Gorjanović-Kramberger, Andrija Mohorovičić, Milutin Milanković, Vladimir Nazor, Lavoslav Ružička, Miroslav Krleža, Antun Barac, Ljudevit Jonke, Danilo Dragutin Tadijanović, Marijan Matković, Matko Peić, Lelja Dobronić, Mirko Dražen Grmek, Ivo Padovan, Eugen Pusić i Vladimir Ibler.

Od 1882. zasebno se tiskaju rasprave Matematičko-prirodoslovnog razreda te Filologičko-historičkog i Filozofičko-juridičkog razreda. Od 1935. izlazi i treći niz u izdanju Umjetničkog razreda. Budući da se povećavao broj Akademijinih razreda, povećavao se i broj nizova te ih danas ima devet.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kusić: “Rad” je dio ispunjenja glavne Akademijine misije

Predsjednik HAZU akademik Zvonko Kusić istaknuo je da se pokretanje Rada svojim značenjem može usporediti s osnutkom Akademije. „Rad je bio preteča svih kasnijih časopisa za pojedina znanstvena područja. U njegovih prvih 50 godina u Radu su objavljivali svi najvažniji znanstvenici“, kazao je akademik Kusić. Podsjetio je da su članci u prvim brojevima rada uglavnom bili posvećeni nacionalnoj povijesti i kulturi kako bi se u vremenima kada je Akademija bila supstitut hrvatske državnosti pribavili argumenti za hrvatsku državnopravnu ideologiju i identitet.

„Rad je dio ispunjenja glavne Akademijine misije, a to je promicanje najviših vrijednosti nacije. Dostupan u elektroničkom obliku i s dijelom tekstova na engleskom jeziku Rad danas odražava novo doba i novu ulogu Akademije“, rekao je akademik Kusić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tajnik Razreda za medicinske znanosti akademik Marko Pećina koji je ujedno i glavni urednik niza brojeva Rada koji se odnosi na medicinske znanosti istaknuo je njihov značajan ugled u međunarodnoj znanosti. Od 2007. Rad za područje medicinskih znanosti izdaje se isključivo na engleskom, kao i Rad Razreda za matematičke, fizičke i kemijske znanosti.

Ti nizovi Rada indeksirani su u glavnim bibliografskim bazama. „Rad je majka svih Akademijinih publikacija u ovih 150 godina. On uspješno ide dalje jer se snašao i u kibernetičkom dobu“, rekao je akademik Pećina.

“Ljetopis” prikazuje rad Akademije od 1867. godine

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Glavni tajnik HAZU akademik Pavao Rudan koji je ujedno i urednik Ljetopisa HAZU dao je pregled povijesti ove Akademijine edicije pokrenute 1877. kad je u prvom broju prikazan Akademijin rad od 1867., a u drugom broju iz 1887. rad u idućem desetogodišnjem razdoblju. Od 1888. Ljetopis se izdaje za svaku pojedinu godinu. Do danas je izašlo 120 knjiga Ljetopisa s ukupno 45.647 stanica i 3575 tekstova koje je objavilo 1454 autora.

Ljetopis donosi izvještaje o radu i financijskom poslovanju HAZU, iscrpan analitički pregled djelovanja akademika, Akademijih znanstvenih i umjetničkih jedinica, životopise novih članova, nekrologe preminulih članova, važne govore, popis objavljenih izdanja, opširan kalendar događanja te druge relevantne podatke o doprinosu Hrvatske akademije hrvatskoj znanosti, umjetnosti, kulturi i društvu u cjelini. Posljednji svezak Ljetopisa, onaj za 2016., sadrži čak 1235 stranica.

Akademik Rudan je podsjetio na misao Franje Račkoga da je narod koji je posvojio znanost osigurao svoju budućnost i skinuo okove ropstva.

Na proslavi je govorila i izaslanica predsjednika Hrvatskog sabora, predsjednica Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu doc. dr. sc. Vesna Bedeković koja je istaknula važnost Hrvatske akademije kao temeljne hrvatske znanstvene, umjetničke i kulturne institucije koja ostvaruje misao svog osnivača Josipa Jurja Strossmayera „Prosvjetom k slobodi“, navodi se u priopćenju Ured za odnose s javnošću i medije HAZU koje je potpisao Marijan Lipovac.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version