Izložba “Egipatska zagonetka – restauriranje sarkofaga egipatske svećenica But-har-chonsu”, u čijem je središtu njezin obnovljeni sarkofag, otvara se u ponedjeljak u bečkome Muzeju povijesti umjetnosti (Kunsthistorisches Museum – KHM).
“U središtu izložbe, uz pedesetak fotografija i jednu videoinstalaciju, koje prikazuju nalazište i restauracijski proces, obnovljeni je sarkofag egipatske svećenice But-har-chonsu, koji je 1891. godine pronađen u grobnici u sklopu hrama Deil el Bahara u blizini egipatskoga grada Tebe, a dar je egipatske vlade Austriji”, rekla je na konferenciji za novinare ravnateljica bečkoga Muzeja povijesti umjetnosti Sabine Haag.
Nakon otkrića grobnice – u njezinu podzemnom hodniku u dužini od 54 metra pronađena su 154 sarkofaga svećenika iz 21 dinastije (oko 1000. godine prije Krista) i drugi predmeti.
“Zbog mnogobrojnih eksponata koji su bili znatno oštećeni, egipatska vlada darovala je mnoge pronađene sarkofage Njemačkoj, Velikoj Britaniji, Švicarskoj, Norveškoj, Švedskoj, Finskoj, Belgiji, Francuskoj i Vatikanu, a mumije iz nalazišta zadržala je u Egiptu”, rekla je ravnateljica Egipatske zbirke u KHM Regina Hoelzl.
Dodala je da su to uglavnom bili znatno oštećeni sarkofazi kojima je bila potrebna kompletna obnova i ustrajan rad u sastavljanju bezbrojnih fragmenata te da je obnova trajala dulje od godinu i pol.
“S ovom izvanrednom izložbom sarkofaga But-har-chonsu okriva se jedna od egipatskih tajni, koja je u suradnji sa stručnjacima bečkoga konzervatorsko-restauratorskog odjela Akademije za primijenjenu umjetnost sastavljena od mnoštva originalnih fragmenata”, rekla je ravnateljica Haag.
Napomenula je da izložba daje uvid u restauracijski proces i inovativne metode.
Izložba je postavljena u posebnom prostoru Egipatsko-orijentalne zbirke bečkoga Muzeja povijesti umjetnosti u kojemu se čuva oko 15 tisuća izložaka antičke egipatske umjetnosti, a izložena je trećina eksponata iz toga bogatog fundusa, istaknula je voditeljica zbirke.
Izložba je otvorena do 26. listopada.