Izložba “Zoltan Bachman – radionica”, posvećena arhitektonskim ostvarenjima tog uglednog mađarskog arhitekta i njegovih suradnika koja će se predstaviti fotografijama i maketama, otvara se u četvrtak u Galeriji ULUPUH.
Ostvarena je u sklopu hrvatsko-mađarskog projekta “EU-upo-prepoznavanje”, koji je ULUPUH započeo prošle godine s ciljem upoznavanja dva susjedna kulturološka prostora, a idejni inicijatori projekta su Tahir Mujičić i Andrea Bassi.
Dio tog projekta bila je i velika izložba u Pečuhu “Interakcije – suvremena primijenjena umjetnost iz Hrvatske”, što je najveće predstavljanje ULUPUH-a u inozemstvu do danas. Bachmanova zagrebačka izložba predstavlja drugi dio te suradnje, u sklopu koje je Galerija ULUPUH ugostila i keramičarku Szilviu Ritecz.
Zoltan Bachman (1945. – 2015.) bio je jedan od najznačajnijih suvremenih mađarskih arhitekata, dugogodišnji dekan Instituta Marcel Breuer u Pečuhu te profesor na fakultetima za arhitekturu u Würzburgu i Budimpešti. Njegov je arhitektonski studio bio poznat po posebnom duhu zajedništva i suradnje, koje je povjesničarka umjetnosti Julianna P. Szucs usporedila s atmosferom firentinskih radionica 15. stoljeća.
Izložba u Galeriji ULUPUH, čiji likovni postav potpisuje Bachmanov sin, arhitekt Balint Bachman, bit će otvorena do 29. listopada.
ULUPUH je projekt ostvario uz partnerstvo Mađarskog kulturnog instituta u Zagrebu i Kulturne četvrti Zsolnay iz Pečuha.