Site icon narod.hr

Odlazak velikana: Preminuo legendarni hrvatski glumac Pero Kvrgić

Pero Kvrgić

Foto: Fah

U 94. godini života preminuo je naš legendarni kazališni, filmski i televizijski glumac Pero Kvrgić, javlja HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pero Kvrgić rođen je u Moravicama, u Gorskom kotaru, 4. ožujka 1927. godine. Polazio je nekadašnju zagrebačku Zemaljsku glumačku školu i Dramski studio u Zagrebu. Godine 1944., kao sedamnaestogodišnjak, pridružio se partizanskim kazališnim skupinama “Ivan Goran Kovačić” i “August Cesarec”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od 1950. do 1954. član je ansambla Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu, nakon čega se priključuje novoustrojenoj skupini “pobunjenika” iz HNK-a, što je osnovala Zagrebačko dramsko kazalište, danas kazalište “Gavella”. Nakon rada u Zagrebačkom dramskom kazalištu, ponovno se vraća u HNK Zagreb, u čijem ansamblu ostaje do umirovljenja.

Pero je Kvrgić glumio u svim većim kazalištima i kazališnim skupinama u Hrvatskoj, kao i na festivalima, među kojima su i Teatar &TD, Zagrebačko kazalište mladih, HNK u Splitu, riječki HKD teatar, dubrovačko Kazalište “Marina Držića”, zagrebački “Kerempuh” i “Komedija”, Teatar u gostima, Epilog teatar, brijunski Teatar Ulysses, Žar ptica, “Bagatella”, Dubrovačke ljetne igre, Splitsko ljeto…

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ostvario je uloge kako u impozantnom nizu klasika, tako i mnogobrojnim djelima suvremenih autora, od čega svakako treba izdvojiti nisku likova iz dramskih djela Marina Držića, od Muna iz drame “Skup”, koju 1950. režira Branko Gavella, do uloga Pometa, Dunda Maroja, Zlatikuma, Arkulina, Negromanta, Staniše, Gulisava Hrvata…

Prema nekim podacima, broj uloga koje je Pero Kvrgić u kazalištu odigrao tijekom svoje karijere bliži se brojci od 200, a među njima se doista može pronaći sve: Scapin iz Moliereovih “Scapinovih spletki”, Harpagon iz “Škrtca”, Sganarelle iz “Don Juana”, Sampognetta iz Pirandellove drame “Večeras improviziramo”, Otac iz “Šest osoba traži autora”, zatim su tu Mockinpott iz Weissovih “Patnji gospodina Mockinpotta”, kao i legendarne “Stilske vježbe” Raymonda Queneaua.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ta je predstava premijerno prikazana 19. siječnja 1968. godine i od tada je bila konstantno na repertoaru, oborivši sve hrvatske rekorde te sloveći kao potencijalno najdugovječnija predstava na svijetu, igrana u istoj postavi (uz Peru Kvrgića tu je i Lela Margetić).

Pero Kvrgić nastupao je u nizu televizijskih i igranih filmova (“Opsada”, “H-8”, “Tri četvrtine sunca”, “Drug predsjednik centarfor”, “Sreća dolazi u 9”, “Prijeki sud”, “U sredini mojih dana”, “Kamenita vrata”, “Nausikaja”, “Pont Neuf”, “Doktor ludosti”…).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pero je Kvrgić od predsjednika Republike Hrvatske Stjepana Mesića odlikovan Redom kneza Branimira za izniman i dugogodišnji doprinos kulturi Republike Hrvatske, a 2007. godine dobio je i vlastitu zvijezdu u hrvatskoj Ulici slavnih na opatijskoj šetnici Slatini.

U povodu obilježavanja 50. obljetnice izvođenja predstave “Stilske vježbe”, glumcima Peri Kvrgiću i Leli Margitić, prevoditelju Tonku Maroeviću, te postumno redatelju Tomislavu Radiću, predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović uručila je 2018. u Zagrebu Povelju RH za osobiti doprinos u promicanju kulturnog razvitka Republike Hrvatske.

Osvrnuvši se na “legendarni dvojac iz tramvaja broj 11 koji putuje već 50 godina”, predsjednica Grabar-Kitarović napomenula je kako Lela Margitić i Pero Kvrgić već pola stoljeća prepunim gledalištima prenose “veličanstvene trenutke glume kao trajno životno nadahnuće, čime su učinili tu predstavu iznimnim povijesnim događajem hrvatskog glumišta”.

* Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version