Site icon narod.hr

Predstavljeno hrvatsko izdanje knjige ‘Umjetnost – vodič kroz povijest i djela’

interliberu

Foto: fah

Hrvatsko izdanje knjige “Umjetnost – vodič kroz povijest i djela” glavnoga urednika Stephena Farthinga predstavljena je u srijedu na izložbenom prostoru Školske knjige na Interliberu na Zagrebačkom velesajmu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Knjigu su predstavili urednica Emica Calogjera Rogić, televizijska voditeljica Renata Margaretić Urlić, a o umjetnosti je govorio akademski slikar Tomislav Buntak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Urednica knjige Calogjera Rogić podsjetila je kako je knjigu otkrila na prošlogodišnjem sajmu knjiga u Frankfurtu te je nakon čitanja odmah predložila uredničkom vijeću Školske knjige za objavljivanje na hrvatskom jeziku.

Knjiga, kako je rekla, obuhvaća umjetnost od prapovijesti do danas, a zadnje djelo u njoj obrađeno je iz 2007. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Margaretić Urlić smatra kako je ova knjiga “Janson digitalne generacije” te dodala kako je pisana za učenike i studente kao priručnik, ali i za stručnjake zbog cjelovitoga uvida te konteksta pojedinih djela u razvoju povijesti umjetnosti.

Po Buntakovim riječima iznimna važnost ove knjige je u tome što ona prati i pokazuje trendove u razvoju umjetnosti te pokazuje pojedine promjene i ponavljanja u njezinu razvoju. Ocijenio je kako poznavanje povijesti umjetnosti omogućuje uvid u način kako su ljudi stvarali, a studentima pokazuje kako na temelju tog uvida mogu primijeniti svoju kreativnost.

Knjiga “Umjetnost – vodič kroz povijest i djela” (576 str.) podijeljena je na šest poglavlja – od pretpovijesti do 15. stoljeća, 17. i 18. stoljeće, 19. stoljeće, od 1900. do 1945. i od 1946. do danas. Na kraju knjige objavljeni su pojmovnik, suradnici, izvori citata, kazalo, popis nositelja autorskih prava objavljenih slika i zahvale.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predgovor knjizi napisao je povjesničar umjetnosti, kritičar i urednik, te kustos Richard Cork.

Knjigu su na hrvatski jezik preveli Dunja Kalođera, Petra Kljaić, Vedran Pavlić i Maja Rožman. Engelsko izdanje knjige objavljeno je 2010. pod naslovom This is Art.

Stephen Farthing je slikar i profesor crtanja na Umjetničkom sveučilištu u Londonu. Godine 1990. izabran je za dekana Visoke likovne škole Ruskin Sveučilišta Oxford, a 1998. godine postaje član Kraljevske umjetničke akademije u Londonu. Magistrirao je slikarstvo na Kraljevskom umjetničkom koledžu u Londonu, a likovne umjetnosti predaje od 1977. Glavni je urednik knjige “10001 slika koju morate vidjeti prije smrti”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatsko izdanje knjige objavila je Školska knjiga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version