Site icon narod.hr

Preminuo legendarni TV snimatelj i jedan od pokretača emitiranja Televizije Zagreb – Mihail Ostrovidov

Foto: Snimka zaslona

Hrvatski novinar, televizijski i filmski snimatelj Mihail Ostrovidov, jedan od pokretača emitiranja Televizije Zagreb i njezin glavni snimatelj, umro je u srijedu u 87. godini, javila je Hrvatska radiotelevizija (HRT).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako prenosi HRT, Ostrovidov je snimao prvu emisiju nekadašnje Televizije Zagreb, prvi sportski prijenos (nogometnu utakmicu Jugoslavija – Italija) te prve dramske programe, koji su se emitirali uživo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon umirovljenja 1991., kao vanjski suradnik HTV-a tri je godine izvještavao s bojišta.

Rođen kao Mihail Viktorovič Ostrovidov u Zagrebu 1930. od oca Viktora Ostrovidova, izbjeglice iz Rusije i prvog splitskog neuropsihijatra, Mihail Ostrovidov maturirao je 1949. u srednjoj Kinematografskoj školi u Zagrebu, na snimateljskom odjelu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Studirao je povijest umjetnosti na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, te kameru na zagrebačkoj Akademiji za kazališnu i filmsku umjetnost.

U novinarstvu je od 1949. – počeo je kao asistent snimatelja u uredništvu hrvatskoga filmskog žurnala Filmskog pregleda u Jadran filmu.

Kao fotoreporter i novinar surađivao je u Vjesniku, Vjesniku u srijedu, Narodnom listu, Glasu rada, te sarajevskom Oslobođenju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uključio se 1956. u skupinu entuzijasta osnivača Televizije Zagreb, gdje je kao snimatelj, odnosno majstor reporter radio do umirovljenja 1991., za koje je vrijeme snimio oko 20 tisuća priloga za Informativni program.

Sa sportskim reporterom Mladenom Delićem ostvario je 1957. prvi izravni televizijski prijenos Televizije Zagreb sa stadiona u Maksimiru. Kamerom je izvještavao iz mnogih svjetskih zemalja: zabilježio je sastanke na vrhu SAD-SSSR, predsjedničke, odnosno, parlamentarne izbore u Sjedinjenim Američkim Državama, Francuskoj, Zapadnoj Njemačkoj itd.

Izvještavao je o poljskoj krizi i padu tamošnjega prosovjetskog režima, o rušenju Berlinskog zida, o padu diktature u Nikaragvi, o stanju u Bagdadu uoči ratne operacije Pustinjske oluje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kao filmskog snimatelja birali su ga neki od najboljih hrvatskih redatelja. Filmovi koje je snimao dobili su petnaestak prvih nagrada na filmskim festivalima u svijetu i jednu nominaciju za Oscar – “Igra” Dušana Vukotića (1962.), za koji je Ostrovidov dobio Grand Prix na Filmskom festivalu u Mannheimu.

Među nagradama koje je dobio ističu se još i Zlatno pero Društva novinara Hrvatske (1980.) te Nagrada “Otokar Keršovani” za životno djelo (2002.).

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version