Site icon narod.hr

Tiha noć u zagrebačkim gornjogradskim dvorištima

Foto: Kristijan Tabet

Posljednjeg dana prvog adventskog izdanja “projekta s dušom” – gornjogradskih zagrebačkih Dvorišta – uživajte u prisnoj božićnoj atmosferi uz tradicionalne božićne napjeve i pridružite nam se u dobrotvornoj akciji za obitelj Brajković kojima je pomoć doista potrebna

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U petak 23. prosinca u gornjogradskim Dvorištima nadamo se – čudu! U osvit Božića,
posljednjega dana manifestacije, pjevamo božićne napjeve kao u dobra stara vremena te
pozivamo sve ljude dobre volje da nam se pridruže u tome tihom predbožićnom slavlju i kroz zajedničko druženje učine nešto dobro! Ovog petka Tiha noć je u Dvorištima!
Vrata gornjogradskih palača otvaramo raspjevanim zborovima i tradicionalnim božićnim, a prije svega svima nam omiljenim hrvatskim napjevima. U Tihoj noći tradicionalne božićne napjeve među ostalim izvode Iva Smojver i Amorose, potom Zbor Malo svjetlo iz župe sv. Mirka u Šestinama, Zbor Hrid pod vodstvom Čede Antolića iz crkve Kraljice sv. Krunice uz posebnu gošću Željku Marinović i mnogi drugi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pozivamo sve Zagrepčane i njihove goste da nam se, baš kao nekada, pridruže na Gornjem gradu u pjesmi i toplom i intimnom slavlju, te na taj način dozivamo dobra stara vremena kada se pjesmom u svakome domu, pa tako i na zagrebačkom Gornjem gradu, prizivao duh Božića. No, sve prijatelje Dvorišta ne pozivamo samo na druženje uz božićne napjeve, već i da zajednički učinimo dobro djelo! Jer Božić jest vrijeme dobrih želja i veselja, ali je i vrijeme u kojemu pomažemo onima kojima je pomoć najpotrebnija.

A obitelj Brajković iz Draganića pored Karlovca upravo je takva obitelj!
Ova skromna i vrijedna obitelj s četvero školaraca živi u uvjetima koje ne želite niti zamisliti, bez osnovnih uvjeta za život. U Tihoj noći u Dvorištima pridružujemo se akciji prikupljanja sredstava za kupnju kuće koja će obitelji Brajković osigurati osnovne uvjete za novi početak i dostojanstven život. Akciji će se pridružiti i sponzori projekta Pivnica Medvedgrad i Jana, a svi ljudi dobre volje moći će donirati sredstva i tako pomoći na posebno označenim mjestima u svakom dvorištu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svatko zaslužuje zeleno dvorište i topli dom, a obitelj Brajković u ovo božićno doba zaslužuje ako ne čudo, a onda sigurno – našu pomoć! Pozivamo stoga sve ljude dobre volje i, dakako, sve prijatelje Dvorišta: Pokažimo onu toplu, izvornu, ljudsku stranu Adventa i pomozimo obitelj Brajković da Novu godinu dočekaju u toplini novoga doma. Pridružite nam se u Tihoj noći – Vidimo se u Dvorištima!

LOKALITETI DVORIŠTA:

Sjeverni dio Gornjeg grada
Dvorište Palače Vojković-Oršić-Kulmer-Rauch (Hrvatski povijesni muzej),
Matoševa 9

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Reprezentativna palača, rijetko lijep primjer plemićke stambene arhitekture druge polovice 18. stoljeća, nazivana prema njenim vlasnicima, plemićkim obiteljima Vojković, Oršić, Kulmer i Rauch. Mjesto okupljanja zagrebačkog visokog društva, s velikom dvoranom u kojoj su se održavale elitne zabave, plesovi i kazališne predstave. Od 1931. do 1959. sjedište zagrebačkih gradonačelnika, a potom Hrvatskog povijesnog muzeja.

Atrij Palače Amadé (Hrvatski prirodoslovni muzej), Demetrova 1
Palača s prostranim atrijem i dvoranom u kojoj je početkom 19. stoljeća započeo kazališni život u Zagrebu, nazvano “Amadéovo” prema njegovu vlasniku grofu Antunu Amadéu de Varkonyju. Nakon što se 1835. kazališni život preselio u Stankovićevo kazalište na Markovu trgu, zgrada je nekoliko godina bila stjecište mađarona, potom zgrada državnog računovodstva sa slastičarnicom i kavanom u prizemlju, a od 1868. dom Hrvatskog prirodoslovnog muzeja.

Dvorište Palače Balbi (Staroslavenski institut), Demetrova 11

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Staroslavenski institut, barokna palača i dvorište s jedinim sačuvanim bunarom na Gornjem gradu, među starim Zagrepčanima poznata i kao Balbičina palača nazvana po barunici Korneliji Balbi koja je bila njena zadnja privatna vlasnica, u kojoj je u brojnim trenutcima slobodnoga vremena vezla najljepše ukrašena veziva koja se i danas čuvaju u obližnjem Muzeju grada Zagreba.

Atrij Muzeja grada Zagreba, Opatička 20-22

Više od stoljeća i pol opatički samostan reda sv. Klare po kojem je ulica i dobila naziv Opatička, u kojem su tada boravile pripadnice najuglednijih hrvatskih plemićkih obitelji. Potom kazalište, pa vojarna, poštanski ured te financijska uprava s državnom blagajnom, od 1947. dom Muzeja grada Zagreba s prostranim atrijem i najstarijom sunčanom zidnom urom u Zagrebu.

Privatno dvorište obitelji Milovac, Opatička 19
Lokacija na kojoj je rođen skladatelj i violončelist Rudolf Matz, na kojoj je živjela velika ljubav slavnog hrvatskog skladatelja Vatroslava Lisinskog Hedviga Ban te na kojoj je prema legendi nastala prva hrvatska opera Ljubav i zloba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version