Na blagdan bl. Alojzija Stepinca, zagrebački nadbiskup mons. Dražen Kutleša predvodio je svečano euharistijsko slavlje ispred zagrebačke katedrale.
Kutleša je izjavio da vrijeme koje odmiče ne samo da ne dopušta zaborav Stepinčeva lika i djela. Nego ga sve više uzdiže iznad povijesnih i zemaljskih granica do neosporiva simbola trajnih vrijednosti.
Dodao je da svjedočanstvo vjere, čiste savjesti i odanosti Kristu danas odjekuje istom snagom kao i 1960. kada je blaženi Alojzije na današnji dan završio svoju zemaljsku borbu.
Ideal svetosti, čovjekoljublja i domoljublja
Nadbiskup je istaknuo da Stepinčev izniman duhovni i povijesni lik utjelovljuje ideale svetosti, čovjekoljublja i domoljublja u teškim crkvenim i društvenim zbivanjima.
“Da u tom trenutku nije bilo ovoga hrabrog i svetog čovjeka, tijekovi društvene i crkvene zbilje hrvatskoga naroda zacijelo bi išli u drugom smjeru”, istaknuo je Kutleša.
“Privlačna je snaga Stepinčeva lika i danas u njegovim jasnim uvjerenjima, rječitoj šutnji, živoj vjeri i ljudskosti. Jasna uvjerenja proizlazila su iz njegove ispravno oblikovane savjesti“, rekao je Kutleša.
Dodao je da je ta savjest bila u stanju pružiti otpor kada je to značilo poniženje i patnju.
>Nadbiskup Kutleša: Radujmo se! Božić nam poručuje da je Bog s nama, naš suputnik
U hrvatskom društvu nedostaje jasnoća moralnih uvjerenja
Kutleša je ocijenio je kako danas u hrvatskom društvu i javnom životu nedostaje jasnoća moralnih uvjerenja. Također, nedostaje jasnoća i smjelost u njihovoj primjeni u konkretnim životnim okolnostima.
“Privlačnost Stepinčeve rječite šutnje očitovala se u činjenici kako se nije ustezao govoriti kada su mnogi šutjeli iz straha. Njegova šutnja je posebno snažno odjekivala tijekom montiranoga procesa 1946. jer je u sebi nosila snagu istine i moralnoga integriteta“, dodao je Kutleša.
Naglasio je kako suvremene rasprave o Stepincu, ali i šutnja o njemu nerijetko otkrivaju ideološku pozadinu. To pokazuje da u hrvatskom društvu još uvijek nema suglasja o temeljnim pitanjima identiteta, povijesti i budućnosti hrvatskoga naroda.
Kutleša: ‘Težeći za nebeskim, a ne zemaljskim dobrima’
“Privlačnost Stepinčeve žive vjere najbolje se vidi u njegovu marljivu radu na sebi težeći za nebeskim, a ne zemaljskim dobrima”, istaknuo je Kutleša.
Podsjetio je i kako je blaženi Alojzije Stepinac privlačio jednostavnošću svoje ljudskosti, a što se očitovala na poseban način pred prijetnjama smrću.
“U Stepincu vidimo ono što bismo i mi htjeli izabrati za sebe“, naglasio je.
Velike promjene u promišljanju i djelovanju novih generacija katolika
Zagrebački nadbiskup je u kontekstu izazova Stepinčevih privlačnosti ocijenio kako se “od osamostaljenja Hrvatske primjećuju velike promjene u javnom promišljanju i djelovanju novih generacija katolika. Svjesno ili ne, stvorio se model političkoga angažmana katolika u kojemu je svjedočenje osobne vjere odvojeno od svjedočenja u obnašanju javne službe”, rekao je Kutleša.
Razlozi tome, istaknuo je, jesu krivo shvaćane sekularizacija i tradicionalne predrasude prema katoličkom moralom nauku.
Politički integritet i njegov nedostatak nisu oznake pojedinih stranaka. Iako, povijesno gledano, većina katolika u Hrvatskoj gravitira određenim strankama koje su barem programski zastupale katolički nauk, napomenuo je Kutleša. Dodao je da je današnje političko stanje puno složenije.
Primijetio je kako se danas u gotovo svim političkim strankama nalaze osobe koje se izjašnjavaju kao katolici, a spremni su svoju vjeru i moralna uvjerenja podrediti stranačkoj stezi i političkoj moći.
Dodao je kako mnoge stranke, također, imaju dijelove svojih programa koji su u izravnom sukobu s katoličkim naukom. Zato i danas od Stepinca možemo naučiti kako moralni zakon i savjest staviti ispred stranačke lojalnosti i osobnih interesa, poručio je Kutleša.
Isključivanje vjere iz javnog života vodi prema vlasti bez morala
Smatra kako u trenutku kad odvojenost Crkve i države počne značiti isključivanje vjere iz javnoga života to ubrzo vodi prema odvajanju vlasti od morala i građana od njihove savjesti. “To pak vodi prema politici bez odlučnosti i vizije koja je danas postala oznaka zapadnih demokracija”, rekao je Kutleša.
“Mnogi političari zauzimaju pozitivan stav prema ulozi kršćanskih vrijednosti u javnom životu”, napomenuo je nadbiskup. Dodao je kako oni navode da bi ustavno zajamčene političke i vjerske slobode trebale jednako vrijediti. I za politički najaktivnije vjernike, kao i za najsnažnije kritičare vjerskog utjecaja u javnoj sferi.
Katolici među njima, naglasio je, smatraju zadaćom promicanje evanđelja u svim sferama njihova života. Istodobno, dodao je, zadovoljni su izborom manjeg zla i kad nisu poduzeli sve moguće u zauzimanju za veće dobro, javlja HRT.
Izvor: narod.hr/HRT
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.