Uhićenje Mile Kekina u fokus javnosti stavilo je mnoga pitanja. Jedno od njih je i kako to da nekome tko godišnje zaradi preko 130 000 eura država plaća doprinose za mirovinsko i zdravstveno. O tome tko uopće ima tu privilegiju odlučuje Stručno povjerenstvo, a odobrava ministrica kulture. Ono što je bitno naglasiti da umjetnici svakih pet godina prolaze kroz reviziju, no ona se ne odnosi na financijsko stanje. Zato oni koji zarađuju više i dalje se mogu “osiguravati” iz proračuna. U nastavku donosimo sve detalje.
Mile Kekin samo je jedan od preko tisuću samostalnih umjetnika kojima država plaća obvezne doprinose za mirovinsko i zdravstveno osiguranje. O svemu tome odlučuju Stručno povjerenstvo i ministrica kulture. Svi detalji određeni su Pravilnikom o načinu i uvjetima za priznavanje prava samostalnih umjetnika na uplatu obveznih doprinosa za mirovinsko i zdravstveno osiguranje iz sredstava proračuna Republike Hrvatske.
>Kekin godišnje zarađuje preko 130 000 eura, a država mu uplaćuje doprinose
Tko odlučuje?
O priznavanju prava samostalnom umjetniku na uplatu doprinosa te u postupku revizije priznatih prava odlučuje Stručno povjerenstvo. Članovi Stručnih povjerenstava i njihovi zamjenici imenuju se na mandat od četiri godine. Svaku odluku Povjerenstva na kraju odobrava nadležni ministar kulture, trenutačno ministrica Nina Obuljen Koržinek.
Članove Stručnih povjerenstava i zamjenike imenuju: Ministarstvo kulture po jednog predstavnika-člana i jednog zamjenika člana, Hrvatska zajednica samostalnih umjetnika (HZSU) po jednog predstavnika-člana i jednog zamjenika člana te Umjetničke strukovne udruge po tri predstavnika-člana i tri zamjenika člana, od kojih je najmanje jedan samostalni umjetnik što ga kao predstavnika iz reda svojih članova umjetnika imenuje umjetnička strukovna udruga iz čijeg je područja djelovanja podnositelj zahtjeva.
Tko su članovi Povjerenstva?
Svako umjetničko područje ima svoje Povjerenstvo. Trenutačno Povjerenstvo na funkciji je od 1. siječnja 2025., a mandat mu traje do 31. prosinca 2028.
Članovi Stručnog povjerenstva iz Ministarstvo kulture i medija za glazbeno stvaralaštvo je dr. sc. Jelena Panić Grazio, a njen zamjenik je Ivan Bete; iz HZSU-a Željko Sarić (Zamjenik Silvije Petranović). Treća skupina članova Povjerenstva umjetničke strukovne udruge. Za glazbeno stvaralaštvo to su Hrvatska udruga orkestralnih i komornih umjetnika (HUOKU), čiji je član Zvonimir Bajević (zamjenica Eva Mach), Hrvatska udruga istaknutih glazbenika (HUIG) i član Nikša Bratoš (zamjenik Dražen Baljak) te Hrvatsko društvo skladatelja (HDS) i njihov član Branimir Mihaljević (zamjenik Tibor Szirovicza).
>Donosimo popis: Osim Kekinu, kojim još umjetnicima porezni obveznici plaćaju doprinose?
Za područje filmskog stvaralaštva iz Ministarstva nadležna je Vjera Matković (zamjenica Jadranka Hrga). Od članova HZSU-a to je Željko Sarić (zamjenik Silvije Petranović). Od strukovnih udruga tu su Hrvatsko društvo filmskih djelatnika (HDFD) čiji je predstavnik Dubravka Turić (zamjenik Siniša Bajt), Društvo hrvatskih filmskih autora i producenata (DHFA) i Saša Ban (zamjenik Miroslav Sikavica) te Hrvatska udruga filmskih snimatelja (HFS) i njihov član Damir Kudin (zamjenik Frane Pamić).
Cijelu listu području i članova Povjerenstva pogledajte OVDJE.
Tko ostvaruje prava za uplatu doprinosa?
Prema Pravilniku, samostalni umjetnik može steći pravo na uplatu obveznih doprinosa za mirovinsko i zdravstveno osiguranje iz sredstava proračuna Republike Hrvatske ako uz bavljenje profesionalnim umjetničkim stvaralaštvom i javnim djelovanjem primarno u Republici Hrvatskoj, kao glavnim zanimanjem, udovoljava određenim brojčanim kriterijima, financijskim kriterijima te ako njegovo umjetničko stvaralaštvo i javno djelovanje predstavlja zamjetan doprinos hrvatskoj kulturi i umjetnosti.
>Zašto porezni obveznici plaćaju doprinose Kekinu: Evo što kaže ministrica Obuljen Koržinek
Umjetničko stvaralaštvo i javno djelovanje samostalnog umjetnika u inozemstvu, u postupku priznavanja prava na uplatu doprinosa, priznaje se ako predstavlja doprinos hrvatskoj kulturi i umjetnosti.
Stručno povjerenstvo usvaja zahtjeve samostalnih umjetnika ako uz udovoljavanje kriterijima, “njegovo umjetničko stvaralaštvo i javno djelovanje po kvaliteti, originalnosti, kreativnosti i stručnom dostignuću predstavlja zamjetan doprinos hrvatskoj kulturi i umjetnosti”.
Koji su kriteriji?
Podnositelj zahtjeva za priznavanje prava na uplatu doprinosa prvenstveno mora imati najmanje pet godina profesionalnog umjetničkog javnog djelovanja. Oni koji imaju završenu odgovarajuću akademiju ili fakultet ne moraju imati određeni broj godina profesionalnog umjetničkog javnog djelovanja. Zahtjev mogu podnijeti nakon završetka školovanja.
Umjetničkim brojčani kriteriji opisani su u četvrtom dijelu Pravilnika i određuju koliko objavljenih ili izvedenih djela umjetnici moraju imati da bi imali pravo na uplatu doprinosa.
U glazbenom stvaralaštvu, skladatelj popularne glazbe mora imati: skladbe na vlastiti tekst, objavljene u redovnoj fizičkoj ili digitalnoj distribuciji putem ovlaštenih distribucijskih kanala, u ukupnom trajanju od najmanje 60 minuta ili skladbe na tuđi tekst ili instrumentalne skladbe, objavljene u redovnoj fizičkoj ili digitalnoj distribuciji putem ovlaštenih distribucijskih kanala, u ukupnom trajanju od najmanje 100 minuta.
Izvođač popularne ili narodne glazbe mora imati:
“sudjelovanje solista (vokalnih ili instrumentalnih) ili članova stalnih postava istaknutih glazbenih sastava (kontinuirano djelovanje u istom glazbenom sastavu dulje od 5 godina), u najmanje 200 minuta umjetnički relevantne novosnimljene glazbe koja je objavljena u redovnoj fizičkoj ili digitalnoj distribuciji putem ovlaštenih distribucijskih kanala, s time da najviše 50 minuta može biti snimljeno za potrebe radijskih ili televizijskih postaja s nacionalnom koncesijom, i najmanje 3 samostalna koncerta izvedena u relevantnom prostoru, odnosno 3 nastupa u istaknutom orkestru na relevantnoj glazbenoj priredbi ili televizijskoj emisiji”.
Za svako područje kriteriji su određeni Pravilnikom i možete ih vidjeti OVDJE.
Koji su financijski kriteriji?
Pravilnikom su uređeni i financijski kriteriji koje umjetnik mora zadovoljiti kako bi ostvario pravo na uplatu doprinosa iz državnog proračuna.
Gore navedeni brojčani kriteriji razmatrat će se tek ako je umjetnik ostvario “prosječni ukupni godišnji dohodak od samostalne umjetničke djelatnosti za posljednje tri godine za koje su obrađene godišnje porezne prijave, manji od prosječne godišnje bruto plaće po zaposlenom u pravnim osobama Republike Hrvatske za prethodnu godinu” te ako je “prosječni ukupni godišnji dohodak izvan umjetničkog stvaralaštva i djelovanja za posljednje tri godine za koje su obrađene godišnje porezne prijave, manji od prosječne godišnje bruto plaće po zaposlenom u pravnim osobama Republike Hrvatske za prethodnu godinu”.
Kako se provodi revizija i zašto ne postoji financijska revizija?
Svi koji su ostvarili pravo na uplatu doprinosa iz državnog proračuna podložni su reviziji svakih pet godina. Stručno Povjerenstvo provjerit će ima li umjetnik i dalje pravo na uplatu doprinosa. No, kako je objasnila ministrica Nina Obuljen Koržinek nema načina obustave isplate doprinosa za one koji koji zarađuju puno.
>Polšak Palatinuš: Politički uznik Mile Kekin i njegovi žniranci
“U 2015. je ukinuto u Pravilniku taj segment gdje se tražila financijska revizija. Dakle umjetnici moraju prolaziti i pokazati financijski cenzus samo kada ulaze u sustav, ali kada prolaze reviziju gleda se ispunjavaju li umjetničke kriterije, a ukinuta je financijska revizija. Apsolutno treba donijeti novi zakon, novi pravilnik da ne bi bilo nikakvih sumnji”, kazala je ministrica za RTL Danas.
Dakle, ne postoji financijska revizija nego samo “umjetnička”.
Samostalni umjetnik ne podliježe reviziji priznatih prava nakon isteka određenog broja godina sveukupnog profesionalnog umjetničkog javnog djelovanja. Plesač iz područja baletno-plesnog stvaralaštva ne podliježe reviziji nakon 18 godina, operni pjevač i svirač puhačkog instrumenta nakon 20 godina. Svi drugi samostalni umjetnici ne podliježu reviziji nakon 25 godina profesionalnog djelovanja.
Tko je sve na listi samostalnih umjetnika?
Lista samostalnih umjetnika je duga. Na njoj se nalazi 1 387 osoba. Neki od njih su javnosti dobro poznati po raznoraznim angažmanima. Na listi se, među ostalim, nalaze Goran Navojec, Mile Kekin, Mirela Priselac Remi, Damir Martinović (Mrle), Zoran Prodanović (Prlja), Danijela Martinović, Ivana Vrdoljak (Vanna), Oliver Frljić, Janko Volarić Popović i mnogi drugi čija imena možete vidjeti OVDJE.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasa