Site icon narod.hr

Listopad u MSU bogat događanjima

Muzej suvremene umjetnosti u Zagrebu najavio je niz događaja za mjesec listopad u svojim prostorijama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tako će se 7. listopada održati predavanje Jerice Ziherl “Otvaranje arhivskih kutija” u 17 sati. Kroz vizualno-dokumentiranu (lirsku) ispovijest Ziherl govori o faktoru sreće, o nezaboravnom karakteru, o iznimnoj osobi koja je poklanjala i neke druge knjige, o njihovim zajedničkim nastupima i projektima, a ponajprije o umjetniku koji je ostavio vidljive tragove za sobom u „maloj“ galeriji Rigo s izložbama kao što su Getulio Alviani (1999), Victor Vasarely, Sonia Delaunay, Keiichi Tahara (2000), Kenneth Snelson

Posjetitelji MSU-a moći će prošetati s Anom Knifer na izložbi Julija Knifera 9. listopada, u 17 sati. A Ana Knifer će pričati o pojedinim djelima s kojima se publika u Hrvatskoj nikada nije imala prigodu susresti, među kojima je i ciklus crteža Régle et Emotion (Pravila i emocije) iz 1979, o svojim otkrićima, najdražem Meandru kojega je od tate dobila na poklon, kao i o sjećanjima na život s ocem kojega usprkos velikoj predanosti svojem radu pamti prije svega kao znatiželjnu i društvenu osobu.

Kino Metroplis pa od 9. do 14. listopada premijerno prikazuje tri filma: europsku obiteljsku dramu “Tisuću puta laku noć”, norveški akcijski film “Po redu nestajanja”, te dokumentarac “Naslovnica” Silvane Menđušić o glumici Dolores Lambaša. U MSU će biti prikazan i filmski program za škole i vrtiće “Sedmi kontinent” od 2. listopada 2014. do 1. lipnja 2015. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Brojne dokumentarne fotografije Toše Dabca svjedoče o zanimljivoj zagrebačkoj kulturnoj sceni pedesetih i šezdesetih godina prošlog stoljeća, a u dinamično vrijeme kada je Zagreb zbog aktivnosti koje je inicirala tadašnja Galerija suvremene umjetnosti, a današnji Muzej, postao važan kulturni toponim u europskim mjerilima, u Dabčevom fotoatelijeru s adresom u Ilici 17 usporedno se dogodila neka vrsta „melting pota“ kreativnih osobnosti različitih profila.

Upravo na inicijativu Petra Dabca, Ivana Picelja i nekolicine ljubitelja fotografije (Mladen Tudor, Albert Goldstein, Slobodan Tadić i Nenad Popović) u Arhivu je početkom osamdesetih osnovana galerija u kojoj se sljedećih godina priređuje više od četrdeset izložbi i radionica domaćih i međunarodnih umjetnika fotografije. Naposljetku, Ivanu Picelju dugujemo i preimenovanje tadašnjeg atelijera u Arhiv Tošo Dabac. Izložba “Ivan Picelj iz Arhiva Toše Dabca” otvorena je do 2. veljače 2015., u Arhivu Toše Dabca, u Ilici 17.

Konferencija “SPark: Conservation of Sculpture Parks” vezana je uz projekt obnove Parka skulptura nastalih u sklopu Kolonije likovnih umjetnika „Željezara Sisak“, a njome se iduće godine obilježava Europska godina industrijske i tehničke baštine, a održat će se od 14. do 16. rujna 2015. godine u Sisku. Prijave za sudjelovanje otvorene su do 31. siječnja 2015. godine

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cilj je konferencije obraditi sve aspekte vezane uz konzerviranje-restauriranje zbirki skulptura na otvorenom, od tehničkih pitanja o načinu provedbe zahvata do upravljanja zbirkom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version