U nedavnom gostovanju za RTL bivša zamjenica gradonačelnika grada Zagreba Olivera Majić komentirala je činjenicu da nakon odlaska iz Grada ne koristi povlasticu od 6 mjeseci pune plaće:
‘Ta zakonska mogućnost opravdava se činjenicom da je prema Zakonu o sprječavanju sukoba interesa, dužnosnicima zabranjeno obavljati 12 mjeseci, odnosno godinu dana, poslove u tijelima gdje su obavljali dužnost, u drugim tijelima povezanim trgovačkim društvima ili pravnim osobama. Međutim, možemo pretpostaviti da tu pogodnost u politici koriste one osobe koje, očigledno nakon posla u politici, nisu zapošljive na tržištu rada. Kako sam ja ugovorila svoj povratak, mogla sam ga ne ugovoriti i uistinu koristiti ove pogodnosti sa svojim bivšim poslodavcem. Smatram da je to jedan ozbiljan problem jer, ako samo sagledate ga u kontekstu kompetencija osoba koje su u politici. Ako od odlaska iz politike i obnašanja dužnosti, nisu spremni konkurirati na tržištu rada, dovodi u pitanje njihove profesionalne i stručne kompetencije kojima su obavljali posao politike. Posao politike je vrlo ozbiljan posao’, kazala je.
Podsjetimo, Olivera Jurković Majić slovi za stručnjakinju za marketing i godinama je predavala na Zagrebačkoj školi ekonomije i menadžmenta (ZŠEM). Sudjelovala je na mnogim stručnim skupovima i tribinama, predavala i na stranim fakultetima, napisala je dvije knjige, “Poslovne komunikacije” te “Pisane poslovne komunikacije u turizmu”, a s obzirom na to da već desetljećima radi u sektoru obrazovanja, često je se pita i za mišljenje o toj temi. Prema podacima koje donosi vecernji.hr, osim što je predavala na visokoj školi koju su prije 15 godina pokrenuli ekonomist Đuro Njavro i bivša ministrica Ljerka Mintas Hodak, bivša dogradonačelnica bila je i profesorica etike i poslovnog dopisivanja u Prvoj ekonomskoj školi u Medulićevoj ulici.
Upitana što govori potez Jelene Pavičić Vukičević koja je navedenu povlasticu iskoristila, unatoč tome što je, kako se čini, dogovorila posao na Kineziološkom fakultetu, Majić je ponovila da se to opravdava zakonom, ali da misli da je jako važno i na tragu onih prijedloga da se ograniči broj mandata:
‘Ako osobe provedu veći broj godina u politici, ako im nisu ograničeni mandati, zasigurno ne stječu one kompetencije koje ih trebaju poslati na tržište rada osim, ako tijekom obavljanja političke dužnosti vi nemate dovoljno vremena da usavršavate neke vaše kompetencije mimo vaših radnih zadataka, ali zamjenica gradonačelnika zasigurno ih nema jer ja to najbolje znam u protekle četiri godine’, kazala je Majić. “Ne znam koji je kolegica Pavičić Vukičević posao dogovorila. Poznajem njezine kompetencije iz njezinog političkog djelovanja, a za ostale nisam upoznata”, dodala je.
Tko je Pavičić Vukičević?
“Ja sam dosad svake četiri godine mijenjala i radno mjesto i lokaciju rada. Otvorila sam tu mogućnost 6+6 mjeseci kao dužnosnik”, kazala je Pavičić Vukičević ranije za N1.
Jelena Pavičić Vukičević, dosadašnja vršiteljica dužnosti gradonačelnice Zagreba i donedavna gradonačelnička kandidatkinja Stranke rada i solidarnosti u političkom je životu stasala kao članica SDP-a od 2000. do 2003. godine kad je bila tajnica Gradske organizacije u Zagrebu, u jednom mandatu i zastupnica u Hrvatskom saboru te zastupnica u Gradskoj skupštini.
Kao jedna od najbližih suradnica pokojnog gradonačelnika Milana Bandića, njegovom zamjenicom prvi put je bila u mandatu od 2009. do 2013. godine, a s njim je 2010. godine napustila SDP i osnovala Stranku Rada i solidarnosti Bandić Milan 365, čija je bila potpredsjednica.
Nakon Bandićeve smrti 28. veljače 2021. godine Pavičić Vukičević postala je v.d. gradonačelnice Zagreba, a preuzela je i vodstvo Stranke rada i solidarnosti. Iako je još nedavno najavljivala povlačenje iz politike, nakon Bandićeve smrti ipak je pristala biti kandidatkinja za gradonačelnicu na predstojećim lokalnim izborima.
Uz aktivan društveno-politički život u kojem je stasala kao članica SDP-a, Pavičić Vukičević je uspjela biti dopredsjednicom Hrvatskog književno-pedagoškoga zbora, suradnicom Odsjeka za pedagogiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu na nekoliko kolegija, suradnicom i na dvama kolegijima Kineziološkog fakulteta, članicom Upravnog odbora Hrvatskog pedagoškog društva, potpredsjednicom Kluba sinkroniziranog klizanja Zagrebačke pahuljice te članicom hrvatskog izaslanstva u Europskom Odboru regija pri Europskom parlamentu.
Što propisuje zakon?
Zakon o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi u članku 90.a stavku 4. propisuje da osobe koje su dužnost obavljale profesionalno posljednjih 6 mjeseci prije prestanka obavljanja dužnosti, po prestanku profesionalnog obavljanja dužnosti ostvaruju prava na naknadu plaće i staž osiguranja za vrijeme od 6 mjeseci po prestanku profesionalnog obavljanja dužnosti i to u visini prosječne plaće koja im je isplaćivana za vrijeme posljednjih 6 mjeseci prije prestanka profesionalnog obavljanja dužnosti. Navedena naknada isplaćuje se iz proračuna općine, grada, odnosno županije. Spomenuto povlašteno pravo na naknadu plaće nakon prestanka obnašanja dužnosti po modelu 6 + 6 (šest mjeseci puna plaća, idućih šest mjeseci pola plaće) do idućeg posla ili umirovljenja pokazalo se problematičnim i u kontekstu saborskih mjesta. Naime, još je 2016. godine Most nezavisnih lista iznio prijedlog izmjene Zakona o pravima i dužnostima zastupnika u Hrvatskom saboru kojim bi se ova povlastica ukinula, kako je prenio tportal.hr.