Akcija spašavanja potopljene Istranke – posljednjeg broda Austro-Ugarske mornarice uspješno je završena, brod je vani i u dobrom stanju.
Ravnatelj Hrvatskog pomorskog muzeja u Splitu Stjepan Lozo kazao je kako su prije akcije postojale ozbiljne glasine u Splitu da je brod raspadnut i da je ovo potpuno promašena akcija.
“Međutim, imali smo prethodni pregled broda i ronici su ga pogledali, tako da smo znali u što ulazimo. Sada kada je brod vani mogu reći da je stanje bolje nego što smo optimistično očekivali”, kazao je Lozo za narod.hr.
Ističe kako se radi o brodu koji je građen 1896. godine što znači da je star 118. godina, te je i po svojim godinama kulturno dobro.
“Kao povijesni predmet je jako zanimljiv jer je teško pronaći plovilo na Jadranu koje bi imalo takvu povijesnu priču”, izjavio je Lozo.
Nadaju se kako će kroz tjedan dana brod biti u potpunosti očišćen i opran. Želja im je da Republika Hrvatska financira samo projektnu dokumentaciju obnove broda, a da se sredstva za obnovu dobiju iz fondova Europske unije.
“Ako Hrvatska za ovaj projekt ne uspije izvući sredstva za kulturu, onda smatram kako ta asocijacija nema nikakvog smisla”, mišljenja je Lozo.
Naglasio je kako je bilo bitno da se brod spasi kao predmet povijesne baštine, a da su okolnosti htjele da se to dogodi uoči godišnjice atentata na prijestolonasljednika Franju Ferdinanda i njegovu suprugu Sofiju.
Naime, nakon atentata posmrtni ostaci Ferdinanda i Sofije vlakom su prevezeni u Metković, te uz zvukove zvona i posmrtnu glazbu preneseni na ‘Istranku’, koja je tada nosila ime ‘Dalmat, pojasnio je Lozo povijesnu priču broda.
“Srbi podižu spomenike svom zločincu Gavrilu Principu u velikosrpskom duhu, a mi Hrvati podižemo brodove”, kazao je Lozo.