Ova inovativna značajka uvedena je tek nekoliko tjedana prije početka glasanja na predsjedničkim izborima. Internetski div Google predstavio je novu mogućnost provjere istinitosti informacija koja će čitateljima omogućiti utvrđivanje istinitosti određenih priča i članaka, piše Independent.
„Sedam godina nakon što smo uveli mogućnost označavanja članaka u Google Newsu, Wikipediji te ostalim informativnim servisima, spoznali smo da čitatelji uživaju u jednostavnom pristupu raznolikom rasponu sadržaja“, istaknula je tvrtka u objavi.
„Danas, dodajemo još jednu novu oznaku, a to je ‘Provjera činjenica’, kako bi čitatelji mogli provjeriti vjerodostojnost činjenica u vijestima. Kroz algoritamski proces poznat kao ‘ClaimReview’ članci i internetske stranice bit će povezani s opcijom provjere činjenica. To će omogućiti čitateljima da brzo provjere valjanost priče koju su pročitali na internetu. Povezane priče s provjerenim činjenicama će se pojaviti na zaslonu ispod glavnog naslova, a čitatelji će tako biti u mogućnosti vidjeti jesu li priče lažne, te jesu li tvrdnje u naslovu pretjerane i neistinite”, istaknuli su.
Brza provjera činjenica i informacija u početku će biti dostupna u Velikoj Britaniji i SAD-u kroz stranicu Google News-a, te „News“ i „Weather“ aplikacije za sustave Android i iOS. Izdavači koji namjeravaju postati dio ovog novog servisa mogu zatražiti da i njihove stranice budu uključene u sustav.
„Uzbuđeni smo jer vidimo rast ‘Fast Check’ zajednice, uložili smo mnogo truda kako bi odvojili činjenice od fikcije te kako bi čitatelji jasno razlikovali istinu od laži u onome što čitaju“, istaknula je tvrtka.
Mogućnost brze provjere informacija postaje sve popularnija među izdavačima na internetu. Organizacije poput „PolitFacta“ i „FullFact-a“ analiziraju tvrdnje političara i drugih javnih govornika kako bi se utvrdilo govore li istinu ili ne.
Facebook se grčevito bori kako bi spriječio lažne naslove koji se pojavljuju na samoj stranici u dijelu s vijestima. Nakon što je tvrtka uvela sustav algoritamske provjere činjenica, pojavila se lažna priča o novinarki Fox News-a – Megyn Kelly, koja je navodno otpuštena zbog odanosti i naklonosti predsjedničkoj kandidatkinji Hillary Clinton – ta izmišljena priča izazvala je mnogo kontroverzi.
Američki pisac Ralph Keyes ističe kako danas živimo u svijetu gdje istina nema preveliko značenje, a njeno postojanje je rijetkost. Keyes se ponajviše dotiče debata koje se rijetko fokusiraju na činjenice i ono bitno, a više na emocije, te brojne floskule kako bi se pozornost birača usmjerila sa bitnog na nebitno.
Konačno, uvođenje mogućnosti provjere činjenica svakako će čitateljima omogućiti spoznaju vjerodostojnosti o informacijama koje dobivaju.