Skupine polarnih medvjeda preselile su se na otoke sjeverno od Kanade na kojima je arktički led trajniji, objavili su stručnjaci koji ističu da će se migracija povezana s klimatskim promjenama nastaviti.
Studija objavljena u znanstvenom časopisu PLOS ONE temelji se na uzorcima DNA gotovo 2800 polarnih medvjeda iz prostora na kojima žive te životinje – SAD-u, Kanadi, Rusiji, Grenlandu i Norveškoj.
Skupine iz kanadskog istočnog Arktika, istočnog Grenlanda i Sibira prelaze na kanadski arhipelag poznat kao Arktički arhipelag gdje ima više leda, pokazala je studija.
Migracija je uočena tijekom tri posljednje generacije tih grabežljivaca, odnosno u posljednjih 15 do 45 godina, rekla je autorica studije Elizabeth Peacock.
Medvjedi migriraju u područje sjeverno od Kanade, blizu Nunavuta i Sjeverozapadnih teritorija. Ta se regija sastoji od 36.000 otoka i pokriva više od 1,4 milijuna četvornih kilometara.
Medvjedi biraju to područje jer je “more otpornije na ljetno topljenje zbog morskih struja, složene geografije i hladnijih sjevernih širina”, rekla je Peacock.
Kanadski arhipelag mogao bi u budućnosti poslužiti kao utočište polarnih medvjeda, kaže se u studiji.
Od 1979., sloj leda u Arktičkom moru smanjivao se devet posto godišnje, upozoravaju stručnjaci dodajući kako kompjutorski modeli predviđaju da će do sredine stoljeća ljeta na Arktiku biti gotovo bez leda.
Tekst se nastavlja ispod oglasa