Astrofizičari uključeni u rad s NASA-inom letjelicom Cassini objavili su kako se na južnom polu Enceladusa nalazi topli ocean, piše portal geek.hr
Radi se o jedinom takvom oceanu otkrivenom izvan Zemlje. Velika je to vijest posebno ako ju povežemo s s prošlogodišnjim otkrićem 15-ak kilometara dubokog oceana na ovom mjesecu za kojeg se vjeruje da sadrži kemijske spojeve koji se povezuju sa životom.
Astronom Jonathan Lunine ovom prilikom tvrdi:
„Posjedujemo čvrste dokaze da u ovom oceanu postoji snažna hidrotermalna aktivnost koja je možda slična onoj koju držimo odgovornom za nastanak života na Zemlji” te dodaje “Ovo je jedno u nizu otkrića koje nam govori gdje bismo trebali tražiti znakove života.“
Do podataka o oceanu, poput temperature, saliniteta i pH vrijednosti, znanstvenici su došli proučavanjem prašine u Saturnovu vanjskom prstenu. Čestice prašine u Saturnovu vanjskom prstenu sastoje se od silicijeva dioksida i zapravo su “kosturi” slane vode iz gejzira koja je isparila.
S umjereno toplim vodama koje sadrže dušik, ugljikov dioksid i druge kemijske spojeve potrebne za uvjete na život sličnima onima na Zemlji, Enceladus bi mogao nalikovati na hidrotermalno područje ispod Atlantskog oceana – okoliš u kojem je, prema mišljenju znanstvenika, počeo život na Zemlji. Ovakav stav mnogo je drugačiji od onog kakav je postojao prije 15 godina kada se smatralo da je Enceladus isključivo nakupina stijena.
Postoji li život na Enceladusu
Iako se čini da bi život mogao biti moguć na Enceladusu, znanstvenici još uvijek nisu sigurni postoje li oblici života na njemu. Zato bi trebalo razjasniti koliko dugo postoji hidrotermalna aktivnost na dnu oceana. Za razliku od Zemlje koju pokreće vruća jezgra, toplina Enceladusa rezultat je gravitacijskog trenja koja nastaje od povlačenja Saturna i njegovih drugih mjeseca.
„Sa suvremenije opremljenom letjelicom, mogli bismo istražiti potencijalne oblike života u smrznutim česticama i privesti kraju ove pretpostavke o mogućnosti života na Enceladusu“, zaključio je Lunine.