Drevni ostaci neandertalaca iz hrvatske špilje Vindije puno su stariji nego što se ranije mislilo, pokazalo je novo istraživanje britanskih znanstvenika.
Po ranijim istraživanjima mislilo se da su neandertalci iz špilje Vindije pokraj Varaždina živjeli prije 32.000 godina. To bi značilo da su oni bili među posljednjim preživjelim europskim neandertalcima te da su u srednjoj Europi bili u suživotu sa suvremenim ljudima barem 6000 godina.
Međutim, novom, preciznijom tehnologijom određivanja starosti pomoću radioaktivnog izotopa ugljika otkriveno je da su ti ostaci zapravo više od 8000 godina stariji od prvotne procjene, izvijestili su znanstvenici u stručnom časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences.
To znači da su neandertalci iz Vindije izumrli prije dolaska modernih ljudi u Europu, tvrde znanstvenici sa Sveučilišta u Oxfordu.
“Desetljećima se smatralo da su se neandertalci iz Vindije… vremenski poklapali i živjeli zajedno s ranim modernim kolonizatorima u Europi. Ranija istraživanja pokazala se da su neandertalci izumrli prije otprilike 40 tisuća godina, pa se mislilo da je skupina iz Vindije izolirana grupa koja je preživjela nešto duže”, rekao je jedna od autora istraživanja, prof. Tom Higham.
“Naši novi rezultati pokazuju da to nije točno i ukazuju, ponovno, na ključnu važnost pouzdane kronologije u arheologiji”, dodao je.
Nova metoda određivanja starosti pomoću radioaktivnog izotopa ugljika kojom su se koristili na Oxfordu preciznija je od prethodnih jer omogućuje bolje uklanjanje raznih onešišćenja iz uzoraka kostiju.
“Mnogi od nas dugo su vremena sumnjali” da je teza o starosti neandertalaca iz Vindije točna, kazao je Erik Trinkaus, biološki antropolog s američkog sveučilišta St. Louis, komentirajući rezultate britanskog istraživanja. “Ovo istraživanje stavlja točku na ‘anomaliju’ kasnih neandertalaca u toj regiji i omogućuje nam da idemo dalje s istraživanjima”, rekao je.
Tekst se nastavlja ispod oglasa